Az endometriózis világnapja

Zsolesz / 2015-03-26

Ez a kóros elhelyezkedésű szövet követi a normális ciklikus változásokat, amelynek következményeként a menstruáció alatt véres váladék gyülemlik fel a méhen kívül. Az ennek hatására fellépő belső szervi összenövések, immunológiai reakciók és sejtmediátor anyagok felszabadulása súlyos panaszokat és erős fájdalmakat okozhatnak. A betegség okozta elváltozások érinthetik a méh izomzatát, a méhen kívüli belső és nemi szerveket, így a petefészket, petevezetéket, hüvelyfalat, húgyhólyagot, húgyvezetéket, májat, vesét, tüdőt és a bélrendszert is.

Az endometriózis főbb tünetei:

• fájdalommal kísért és/vagy szabálytalan menstruáció
• meddőség
• alhasi fájdalom
• fájdalmas nemi élet
• szorulás vagy hasmenés
• fájdalmas széklet/vizeletürítés
• véres széklet/vizelet

Az endometriózis könnyen összetéveszthető más, kismedencére kiterjedő betegséggel, például medence- vagy bélgyulladással, ezért a tünetek megjelenése esetében ajánlott a szakorvosok felkeresése.

EndoMarch – Március 28. Gozsdu Udvar

Az endometriózis nemzetközi világnapja alkalmából az „Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány színes programokkal várja az érdeklődőket március 28-án, szombaton. A rendezvény INGYENESEN látogatható!

Tervezett program:

18.15 Flashmob – Gyere és táncolj velünk Te is! Amire szükség lesz: fekete felső és némi vidámság!

18.30 ANTRÉ Fashion divatbemutató egy kicsit másképp – az E-mancik Színházi Manufaktúra verses előadásában

18.45 Kerekasztal-beszélgetés az endometriózisról, résztvevők:

Dr. Bokor Attila, PhD, egyetemi adjunktus, laparoscopos csoportvezető, SE ÁOK I.Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika
Nagy Judit, a Magyar Televízió egykori műsorvezetője, coach, az ENJÉ csokoládékollekció megálmodója és tulajdonosa
Salamon Adrienn, „Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány, Alapító

19.00 Kötetlen beszélgetés, játékok, információs pultok, party-time

Az esemény Facebook oldala: https://www.facebook.com/events/947652258586906/

Endometriózis és költségei

A betegség sokba kerül mindenkinek: 2012 áprilisában publikálták a Human Reproduction című szaklapban azt az átfogó kutatást és annak eredményeit, mely az endometriózissal járó direkt és közvetett költségeket mérte fel. Az ENDOCOST vizsgálatában 10 ország 12 endometriózis-központja vett részt, 909 páciens kérdőíves kikérdezésével. Hazánkban a kutatás vezetője Dr. Bokor Attila, a Semmelweis Egyetem I. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának laparoszkópos csoport vezetője volt. A számadatok kijózanítóak: mint kiderült, átlagban 9579 euróba, vagyis 3 millió forintba kerül egy endometriózisos nő évente. Ennek az összegnek mindössze a harmadát teszik ki a tényleges egészségügyi ellátás költségei, kétharmadát pedig a munkából való kieséssel járó kiadások. Dr. Bokor Attila szerint 5-10 év múlva az endometriózissal küzdő nők aránya a mostani 10%-ról 15% körülire fog emelkedni. Az orvos szerint az endometriózis kezelése csak holisztikusan képzelhető el. „A korai felismerés, a jó műtét, az életmódváltás és a hosszútávú gyógyszeres kezelés együttesével lehet eredményeket elérni az endometriózis kezelésében. Mivel az endometriózis a meddőség egyik legfőbb oka, nagyon fontos a mindent átfogó szemléletmód. A Női Egészségért Alapítvány munkáját ezért tartom nagyon fontosnak. Minél több nőhöz el kell juttatni a betegségről szóló információkat, hogy időben felismerhessék az endometriózist.”

Az Alapítványról

Az „Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány 2014. decemberében alakult, előtte – 2009 óta – klubként működött. Az Alapítvány célja, hogy szakértőkkel karöltve nyújtson segítséget az endometriózissal küzdő nők számára. Mindhárom alapítónál (Salamon Adrienn, Kocsi Gabriella és Forró Csilla) évekkel ezelőtt endometriózist diagnosztizáltak, így a személyes tapasztalat a kezdetektől fogva meghatározó mind az alaptevékenységet, mind az egyes programokat és kezdeményezéseket illetően.  2014. őszén az alapítvány felvételt nyert a Nemzeti Betegfórum szervezetébe, ahol az endometriózissal kapcsolatos információk széleskörű terjesztése mellett a női egészségvédelem aktív támogatásán dolgozunk.

2014. október 17-18-án, civil szervezetként az alapítvány előadója volt a Semmelweis Egyetem 1. SZ. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika által szervezett nemzetközi, endometriózis témájú konferenciának, amely nagy megtiszteltetés, ugyanis nincs ma Magyarországon olyan civil szervezet, amelyet orvosi részről is elfogadnak, támogatnak, akikkel együtt dolgoznak ebben a témában. Az alapítvány célja az orvosokkal kapcsolatos együttműködésben az endometriózissal küzdők lelki, fizikai támogatása, segítve ezzel az orvosok munkáját is. Ennek eredményeként 2015. márciusától stratégiai együttműködés indult útjára az alapítvány és a Klinika között, melynek keretében márciustól havonta egy alkalommal ingyenes klubnapot szerveznek. A klubnapokon hónapról hónapra a női egészséget érintő témákkal foglalkoznak, különös tekintettel az endometriózisra.

Az alapítvány weboldala (www.noiegeszsegert.hu), a hírlevél funkció és Facebook oldal (www.facebook.com/noiegeszsegert) is elérhető az érdeklődők számára. 2009-től napjainkig ezeken a felületeken keresztül teszik elérhetővé az általuk szervezett ingyenes klubnapokat, felvilágosító előadásokat, az általuk javasolt terápiás lehetőségeket, recepteket, tippeket, praktikákat és szakemberek, illetve szakorvosok elérhetőségét, akiket eredményeik és saját tapasztalataik alapján ebben a témában a legjobbnak tartanak Magyarországon. Az elmúlt 4 évben az alapítók saját erejükből és erőforrásaikból finanszírozva vettek részt főiskolák, egyetemek, civil szervezetek és önkormányzatok által szervezett egészségnapokon, előadásokkal, workshopokkal, egyelőre elsősorban Budapesten.

Évente egy alkalommal szerveznek egy endometriózis központú egészségnapot, de más női egészségügyi kihívásokkal is foglalkoznak ezeken a bárki által ingyenesen látogatható rendezvényeken. 2014 október elején, immáron negyedik alkalommal szervezték meg ezt a napot, átlagosan 100-120, főként 3-4. stádiumú endometriózissal küzdő nő részvételével. Az alapítók alkalomszerűen, kialakult kapcsolatokon keresztül, vissza-visszatérő előadói főiskolák, egyetemek, kultúrházak női témákról szóló egészségnapjainak.

Szerencsére egyre több ismert ember áll ki az egészségtudatos életmód mellett és beszél nyíltan az egészséget érintő veszélyekről. Nagy Judit, a Magyar Televízió egykori műsorvezetője, coach, az ENJÉ csokoládékollekció megálmodója és tulajdonosa számára kiemelten fontos az egészség és az egészségtudatos életmód. „Az egészség számomra szabadságot, kitejesedést, a nőiességem megélésének lehetőségét adja. A férjemmel együtt igyekszünk jó példát mutatni a kislányunknak és sokat beszélgetni vele az egészséges életmódról, helyes táplálkozásról. Az „Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány munkáját azért tartom fontosnak, mert hatékony kommunikációval széles körben terjeszti az információkat a női egészségről és az azt veszélyeztető betegségekről.” – mondja Nagy Judit.

Célok

Az Alapítvány elhivatott az egészséges életmód, a nőiség támogatása irányában. Hisszük, valljuk, hogy „EGYÜTT KÖNNYEBB!’” – szól mottójuk. Annak érdekében azonban, hogy az endometriózis megelőzésében, vagy más női hormonális jellegű problémák időben történő felismerésében és gyógyításában komolyabb eredmények szülessenek, szélesebb körű aktivitásra és kommunikációra van szükség. Az alapítvány kiemelt célja, hogy felhívja a figyelmet az endometriózisra, ezért készítettek egy kampányvideót, ami a következő linken érhető el: https://youtu.be/CpGxdG78fMc

 

 

Kapcsolódó bejegyzések