Járni tudni kell!

Zsolesz / 2015-03-19

hogy ki mennyire temperamentumos, magabiztos, vagy netán félénk és önbizalomhiánnyal küszködő, könnyen megtudható, elég, ha megfigyeljük, hogyan teszi az egyik lábát a másik után járás közben. Ám ez az egyszerű, már egészen kis korban elsajátított mozgásforma jóval többről is árulkodik, mint személyiségünk.

Az emberi mozgás igen komplex tevékenység, amit számos tényező befolyásol, köztük a testtartásunk, az izomműködésünk és a csontrendszerünk. Könnyű belátni, ha valamelyik mozgásszervünk nem megfelelően funkcionál, az rögtön kihat a járásunkra is. Ha ezt a tételt megfordítjuk, akkor azt kapjuk, hogy a járásunk elemzése lényeges információt közöl ízületeink, izmaink állapotáról, fejlettségéről.

Egy új eszköz testünk megismeréséhez: a járáselemzés

Mivel a járás ciklikus és szimmetrikus mozgás, minden ettől való eltérés problémát jelezhet. Az F&M fitness and more-ban e speciális vizsgálatot leginkább egy futópadhoz hasonlító berendezésen végzik, ahol úgynevezett biomechanikai mérésekkel állapítják meg az esetleges mozgásszervi betegségeket, illetve azok súlyossági fokát. Miközben a páciens áll, komótosan sétálgat, vagy fut a berendezésen, addig a szakember elemzi az alsó végtagok biomechanikai paramétereit, úgy, mint például a talpnyomást, lépéshosszt, lépés szélességet, valamint a testtartást, a dinamikát. Ezek alapján megmondható, hogy a mozgás mennyire harmonikus, szimmetrikus, van-e olyan elváltozás, ami kezelést, rehabilitációt igényel. A vizsgálatot még a legtürelmetlenebbek is könnyűszerrel kibírják, mert mindössze 30-60 percet vesz igénybe, s közben különböző szórakoztató feladatok elé állítják a pácienst, amelyet vagy a monitoron követhet, vagy kamera segítségével a futószalagra vetítenek ki.

Számomra a napnál is világosabbá vált, hogy a magassarkú cipők több évtizedes viselése miféle következményekkel járt és azt is megtudtam, hogyan lehet ezeket a folyamatokat megállítani, visszafordítani!

Kiknek ajánlott egy ilyen vizsgálat? Mindazoknak, akik rendszeresen futnak, vagy bármilyen korábbi alsó végtagi sérülésük volt, illetve szeretnének elkezdeni futni. Vagy csupán szeretnének többet tudni járásukról, mozgásukról és annak hibáit ki szeretnék korrigálni a későbbi fájdalmas tünetek megelőzésére. http://fandm.hu

A futást pedig sosem késő elkezdeni! És hogy miért is jó futni? Mert ezt a mozgásformát bármikor, bárhol, bármiben folytathatjuk. Futás közben szabadnak érzi magát az ember, s jelentős kalória felhasználással is együtt jár ez a mozgásforma, tehát jótékony hatása van az alakunkra is. Soha nem késő elkezdeni a kocogást, de előtte érdemes elvégezni a fenti vizsgálatot, hogy a kapott értékek alapján személyre szabott edzés-, illetve kezelési tervet dolgozhassanak ki a szakemberek a minél eredményesebb fejlődés, vagy éppen rehabilitáció érdekében, így segítve a kitűzött cél elérésében vagy a reális cél felállításában.

Kapcsolódó bejegyzések