LEVENDULA, BOR, MÁMOR, TIHANY
Régóta bakancslistás úticél volt Tihany levendulavirágzáskor – nem gondoltam volna, hogy épp az idén teljesül! A karantén után olyan minden kiruccanás egy hatalmas friss energialöket – a tihanyi pedig különösen az volt. A Woman Power Project-tel keltünk útra, szóval a napfény velünk volt akkor is, amikor az ég átmenetileg beborult. A Tihanyi öbölnél kiszálltunk, hogy köszöntsük a Balatont majd a legendás Apátsági Rege Cukrászdában, az Apátság tőszomszédságában villásreggelivel kezdtük tihanyi túránkat. Nem is akármilyennel, mutatom:
Igen, libamáj édeskalácson, levendulás mézben karamellizált almával, meggy chutney-val – egyszer mindenkinek ki kellene próbálnia! Ezután feltétlenül meg kellet kóstolni egy süteményt – a választás, bár nem volt egyszerű, a levendulás krémesre esett. Ilyet csak itt, Tihanyban készítenek!
Miközben élveztük a harmonikus ízeket és Levendulás Rosé borral koccintottunk, a Rege cukrászda és az Echo Étterem üzemeltetőjével, Bittman Szilárddal beszélgettünk az egykori és mai Tihanyról, a hagyományok ápolásáról, Helló Tihany kezdeményezésükről.
Ez utóbbi jelenleg 4 kihagyhatatlan tihanyi úticélt tartalmaz, az Apátsági Rege Cukrászdát, a Lavender Tihany lepárlót, levendula múzeumot és látványműhelyt, a Lavender Shop Tihanyt-t, ahol valódi levendulaolajból, igazi, hagyományőrző kézműves termékek kaphatók valamint az egykor híres, és régi fényét újra visszanyert Echo Éttermet. Természetesen mi sem szerettünk volna semmi jót kihagyni, így sorra is vettük az említett állomásokat.
A Belső-tónál található Lavender Tihany rendkívül izgalmas helynek bizonyult számomra: az egyetlen, mindössze egy éves tihanyi lepárló itt található, amivel a tihanyi levendulából értékes, kristálytiszta olajat nyernek. A múzeumban sok érdekességet tudhattunk meg a tihanyi levendulatermesztés történetéről. Az orvosi levendulát (Levendula Agustifolia) Provence-ből telepítette be Tihanyba 1926-ban Bittera Gyula. Ez a fajta kevés, de annál értékesebb olajat ad: 340 kg virágból mindössze 3 l olaj lesz! Az 50-es évekig, az államosításig a tihanyi levendulatermesztés és olajlepárlás olyan nagy sikerrel folyt, hogy a francia parfümcégek (például a Coty) innen vásároltak levendulaolajat. Az államosítás után a levendula helyére szőlőt ültettek és csak 1995-ben ültetettek be ismét egy családi levendulaföldet a Tihanyi-félszigeten. A levendula termesztés lassan visszatért, de lepárló nem volt a közelben – márpedig a levendulát frissen jó lepárolni, hogy ne veszítsen az illatából. Tavaly sikerült az önkormányzat és egy helyi vállalkozó adományából beüzemelni a lepárlót.
Míg mi a múzeumban nézelődtünk, a látványműhelyben lázas munka folyt. Itt csupa természetes összetevőből (shea-vajból, kókuszolajból, mandulaolajból, mangóvajból növényi szkvalénből, hialuronsavból, E-vitaminból) és 100%-ban tiszta tihanyi levendulaolajból kozmetikumok készülnek! Mi is beállhattunk a kézkrém keverésbe, porciózásba és címkézésbe! Ez szerintem hatalmas élmény mindenkinek, nemcsak egy olyan szépség-fanatikusnak, mint én – nézzétek csak:
Készülnek itt illatos szappanok, testápolók, tusfürdők, samponok, kézkrémek – csupa-csupa kézi munkával készült minőségi termék.
Az itt készülő kozmetikumokból jut bőven utunk következő állomására, a Levendula Shop Tihanyba, amelyik a parkoló melletti első nádfedeles házikó:
Itt levendulazsákocskát készítettünk, miközben levendula limonádéval oltottuk a szomjunkat. Csodaszép kézműves termékek, levendulás pálinka, levendulás édességek – kekszek, csokoládék, drazsék és zselék kaphatók a vintage stílusú üzletben – és biztosak lehetünk a magas minőségben!
Kezdtünk kicsit elfáradni, ezért úgy döntöttünk, jöhet a kései ebéd – amihez az Echo étteremnél jobb helyet el sem képzelhettünk volna. Nem hiszem, hogy van még ilyen Balaton körpanorámával rendelkező hely a Magyar Tenger partján. Egyszerűen lenyűgöző!
Persze lehetett volna rontani rajta egy turista-menüvel, ám ehelyett szerencsére ínyenc fogásokat kaptunk – de csak a kiváló Levendulás Gin tesztelése után! Mutatom ezt is, azt is:
Mire méltó dsszertekkel megkoronázva befejeztük az evést, indulhattunk is vissza Budapestre – pedig úgy maradtunk volna! A hab a tortán az volt, hogy csak magyar kirándulókkal találkoztunk a megszokott turista hegyek helyett – ezt látni kell, meg kell tapasztalni mindenkinek! Idén ne hagyjátok ki a levendula heteket – vagy csak úgy Tihanyt! Van itt illatozni-, enni-, inni- és látnivaló bőven!