MEGLEPŐ ILLATKALANDOK FIRENZÉBEN
Tudtátok, hogy a Lush márka népszerű fürfőbombái, test- arc- és hajápoló termékei mellett exkluzív patfümöket is készít? Ezek a – gyakran méregdrága – természetes alapanyagokból készült, elegáns fekete címkés niche illatok különleges kihelyezést kaptak az úgynevezett Perfume Library üzletekben – afféle illatkönyvtárakban melyek a legfinomabb Lush illatoknak, exkluzív illatkollekcióknak és a témához kapcsolódó könyveknek adnak otthont. A hét Perfume Library egyike Firenzében található, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Giotto és Dante meseszép szülővárosában, amely a Lush Florence illatkollekció ihletének forrása. A Lush-nak köszönhetően a parfümöket azokon a helyszíneken ismerhettem meg, amelyekhez a történetük kötődik. Az „illatséta” pedig a város legkiemelkedőbb látnivalóinak felfedezését is lehetővé tette.
Vonattal érkeztünk Rómából, és a pályaudvaron úgy döntöttünk, nem ülünk taxiba, inkább elsétálunk gurulós bőröndjeinkkel a szállodába. És milyen jól döntöttünk! Pár perc sétával elénk tárult a firenzei Dóm, a Santa Maria del Fiore káprázatos épülete, amely olyan, mintha csipkéből készült volna.
A hihetetlen méretű építmény lenyűgöző, részletgazdag márvány faragványaiban egy napig is elgyönyörködtünk volna, de folytatni kellett az utunkat, mely a városháza, a Palazzo Vecchio mellett vezetett a város legrégebbi szállodájához. A csodaszép Hotel Bernini Palace egy XV. századi palotaépületben üzemel, a XVII. században Firenze egyetlen folyóvízzel rendelkező szállodája volt, ma pedig a legmagasabb ötcsillagos szolgáltatásokat nyújtja. Az egész szállodát mesés illat lengi be és a hallban kiállított parfümök is az illatok iránti rajongásukat jelzik.
Miután elfoglaltam „hercegnős” lakosztályom, izgatottan bontottam ki a rám váró illatos Lush termékekkel teli csomagot, és már indultunk is a híres Perfume Library üzletbe, ahonnan az illatséta indult.
Firenze ihlette illatkollekció
A Nero parfümöt, melynek fő összetevői a neroli, azaz narancsvirág valamint a petitgrain (keserűnarancs kivonat), a gazdag Medici család ihlette.
A Fresh As parfüm meghatározó illatjegye az orris, Firenze címernövényének, az írisz gumójának méregdrága kivonata. Ez az illat olyan, mintha Firenzét madártávlatból szemlélnénk.
A Frangipani illat úgy kötődik porcellino-hoz, azaz a város bőrpiacát őrző vaddisznó szoborhoz, hogy a parfümöket eredetileg a bőrök illatosítására, a kellemetlen szag elnyomására használták. A Frangipani-ban a virágillat mellett meleg, bőrös jegyeket fedezhetünk fel.
A nőies, szexi, krémes alapjeggyel rendelkező Sappho illatot a Loggia dei Lanzi szoborgyűjteménye inspirálta, melyben ókori és reneszánsz szobrok egyaránt megtalálhatók, mintegy hidat képezve a két történelmi korszak közt.
Végül a cukros mandula, capuccino és virágjegyekkel megalkotott esküvői illatot, a Confetti parfümöt illatozhattuk meg a Palazzo Vecchio-nál, ahol a házasságok köttetnek.
Illatkóstolás koktélokkal
Egy kiadós séta után illatkalandjaink folytatódtak: a PanicAle koktélbárban a 4 temperamentumnak megfelelő koktélokat kóstoltunk össze illatokkal, oly módon, hogy egy-egy koktélhoz az ital karakterének megfelelő parfümöket szagoltunk hozzá.
Hiába tudtam elméletben azt, hogy a szag- és ízérzékelés az agy azonos területén megy végbe, mégis hihetetlen tapasztalás volt: egy-egy illat teljesen megváltoztatta az adott koktél karakterét.
Például a whiskyt koktélban sem kedvelem a jellegzetes utóíze miatt, de például az ibolyás „V” illat teljesen elvette ezt az ízt és egy selymes, simulékony ízvilágot teremtett. A Lush-nál egyébként az illatokat a 4 alapvető személyiségtípus (szangvinikus, kolerikus, melankolikus, flegmatikus) alapján ajánlják, de erről később még bővebben mesélek.
Nutellaillat és egy virágbolti vegán ebéd
A következő napon újabb izgalmas programokkal készültek vendéglátóink: meglátogattuk az illatmúzeumot. Nem most jártam először hasonló intézményben, de a firenzei volt a legérdekesebb és egyben a legnagyobb gyűjteménnyel rendelkező.
A múzeumban számtalan természetes illatösszetevőt – gyökereket, virágokat, gyantákat és leveleket – szagolhattunk meg, az Osmorama, a múzeum lelke pedig ezernyi illatkivonatot vonultatott fel a természetesektől a szintetikusakig, a rózsától a nutelláig. Azt is megtudhattuk, hogy miért szeretnek a parfümőrök jobban szintetikus illatokkal dolgozni: a természetes kivonatok illata ugyanis eltérő lehet az éghajlattól, termőhelytől, talajtól függően, így nem egyszerű mindig ugyanazt az illatot előállítani belőlük. Bár a szintetikus illatjegyek molekulaszerkezetüket tekintve megegyeznek a természetes összetevővel, a minőségüket illetően óriási eltérések lehetnek, ezért a magukra valamit adó parfümgyártók csak a legjobb minőségű (azaz drága) alapanyagokkal dolgoznak.
Az épületen belül nem volt szabad fényképezni, de a mesés illatkertben igen, ahol minden egyes növény parfüm alapanyag és mindet megérinthettük, megszagolhattuk – a múzeumi kísérőnk készséggel szakította le a levélkéket és dörzsölte bőrünkre az illatukat.
S hogy lehetett-e még fokozni ezt a programot? Igen! Egy olyan étteremben ebédeltünk, amely egyúttal virágbolt – a menü pedig a 4 temperamentumnak megfelelő vegán Lush ebéd volt pazar toszkán borokkal kísérve.
Ebéd után egy „hagyományos” Lush üzletet ismerhettünk meg közelebbről, ahol rávetettem magam az újdonságokra.
Kilós (20 fürdőre elég) szilárd fürdőhabbal én még például sosem találkoztam:
Nagy kedvencem az Ajándék ló nevezetű fürdőbomba, akinek ugyebár ne nézzük a fogát (ha kibírjuk!). Ki gondolta volna, hogy ez az elmés mondás az angolban, sőt az olasz nyelvben is él?!
A parfüm utolsó összetevője…
És végre elérkezett az én időm: Andrea, a Lush tapasztalt nemzetközi trénere személyes illatkonzultáció során kereste meg a hozzám legjobban illő parfümöket.
Először a személyiségtípusomat határoztuk meg a kör alakú “személyiségtérkép” segítségével, valamint azokat a fogalmakat, amelyek a legjobban jellemeznek – ezek alapján a kolerikus típusba tartozom. Mivel a Lush az illatokkal a személyiség kiegyensúlyozására törekszik Andrea olyan illatokat mutatott, amelyek az ellentétes, azaz flegmatikus irányba visznek el. Ez még csak az elmélet volt, mert bizony, ahogy Andrea fogalmazott, “a parfüm utolsó összetevője a bőrünk maga”.
Kiderült, hogy a bőröm igencsak megváltoztatja a természetes összetevőkből készült parfümök karakterét – amin a tegnapi „illatkóstolás” után meg sem lepődtem. Így aztán 4 illattal befújkálva az elegáns sétálóutcán kötöttem ki, ahol bő negyedórát kellett járkálnom (a csodaszámba menő kirakatok mellett ez nem esett nehezemre). Végül az abszolút befutók a varázslatosan puha vaníliás-tonkababos Turmeric Latte és az imádnivalóan citrusos-virágos Love lett.
Ezeknek a parfümöknek az illata mindig vissza fog repíteni Toszkána szívébe, a mesés Firenzébe – köszönet a Lush-nak a felejthetetlen élményekért!