MITESSZEREKKEL, AKNÉVAL KÜZDESZ? ÍME A FOREO SZAKÉRTŐJÉNEK TIPPJEI!
A svéd Foreo arcápolási márkához a közösségi médián keresztül rengetegen fordultatok kérdésekkel bőrápolással és bőrproblémákkal kapcsolatban. Ezúttal a mitesszeres, aknés bőr ápolására vonatkozó kérdéseitekre igyekszem válaszolni Nektek, mint kozmetikus, szépségrovat szerkesztő, szépségblogger és a Foreo tiszteletbeli szépségszakértője.:-)
A mitesszerek, más néven komedók a T-Zónában zsíros, vegyes bőrön jelentkeznek elsősorban az orron, állon és homlokon. A zsíros bőr tulajdonságairól és ápolásáról korábbi cikkemben olvashattok, melynek legfőbb jellemzője a túlzott faggyútermelés. A pórusokban és szőrtüszőkben összegyűlő sűrű faggyú elkeveredik az elszarusodott hámsejtekkel, és faggyúcsapot alkot – így keletkeznek a mitesszerek. A fekete fejű, nyitott mitesszerek könnyen ürülnek, a fehér fejűekkel szemben, amelyek esetében a szőrtüsző nyílását hámsejtek zárják el.
Ezek eltávolítását feltétlenül bízzuk kozmetikusra, de a könnyebben ürülőket is érdemes szakemberre bízni, ha nem szeretnénk maradandó nyomokat, elpattant hajszálereket az arcunkon. A kozmetikus először megszabadítja a bőrt az elszarusodott hámsejtektől majd gőzzel alaposan felpuhítja a bőrt, megnyitja a pórusokat, és ezután szakszerűen – ha kell tű segítségével – eltávolítja a mitesszereket.
Meg tudjuk-e előzni a mitesszerek keletkezését?
Teljes mértékben nem tudjuk kiküszöbölni a mitesszereket, hiszen ezek a bőrtípusunk velejárói, ám a számukat és az előfordulásuk gyakoriságát jelentősen csökkenthetjük intenzív és alapos tisztítással valamint a faggyútermelést normalizáló kozmetikumokkal. A mitesszeres bőr esetében a tisztítás kulcsfontosságú, amihez habzó, de szappanmentes tisztítót, enzimes hámlasztót (Guinot Gommage Biologique, Dermedic Hydrain3 Hámlasztó enzim) vagy AHA-, glikol- illetve tejsavas hámlasztó folyadékot (például Geek and Georgeous Smooth Out) javaslok.
Mivel hasonló cipőben járok, én is használom mindezeket, de igazán látványosan azóta csökkent a mitesszereim száma, amióta a Foreo Luna mini 2 arctisztító készülékével tisztítom naponta a bőröm. Ez a készülék ugyanis a létező legalaposabb mélytisztítást teszi lehetővé hangsebességgel percenként 8000-szer pulzáló puha szilikon sörtéivel. Egyetlen perc alatt minden szennyeződés, fölösleges faggyú és elszarusodott hámsejt távozik a bőrről, a mikrokeringést fokozó masszázs pedig segíti a méregtelenítést és serkenti a vérkeringést. A bőr üde lesz, könnyebben lélegzik, szinte „megkönnyebbül”.
Ezután jöhet a hidratáló és a bőrtípustól függően a faggyútermelést csökkentő dermokozmetikum az egész arcra (Bioderma Sebium Global Complex) vagy csak a T-Zónára (La Roche-Posay Effaclar Mat). Zsíros bőr esetén hialuronsav tartalmú szérumot, vegyes bőr esetén a T-Zónán kívül használjunk hidratálókrémet.
Akné kezelése
Az akné a hormonális eltérések, a fokozott faggyútermelődés és a speciális baktériumok elszaporodása következtében kialakuló bőrprobléma, a szőrtüsző-faggyúmirigy krónikus gyulladása. A bőr felszínéről le nem váló hámsejtek, az alatta felgyülemlett faggyú és a benne elszaporodó baktériumok együttesen okozzák a pattanást. Az aknés bőr velejárói a tág pórusok, de zsíros tendenciájú bőrön önmagukban is előfordulhatnak.
Az aknéra hajlamos bőr ápolásánál szintén kulcsfontosságú a bőr mélytisztítása (lásd fent, a mitesszereknél) valamint a faggyútermelés kordában tartása. Ehhez a faggyútermelést csökkentő mélytisztítók, agyagpakolások, bőrradírok, szalicil- vagy glikolsav tartalmú szérumok és krémek használata javasolt, mint a Dermedic Normacne, a Vichy Normaderm vagy az Eucerin Dermopure termékcsalád. A pórusok csökkentésére például a Clinique Pore Refining Solutions pórusösszehúzó szérumot ajánlom.
Az otthoni bőrápolás mellett érdemes igénybe venni havonta-hathetente normalizáló hatású kozmetikai kezelést, mint amilyen a Nelly de Vuyst hatóanyagos kezelés, a mikrodermabrázió és a savas kezelések. Az Image felszíni hámlasztás segítségével például csökkenthető az akné kialakulása, az akne-hegek halványulnak. Az apró tűszúrásokkal történő mezoterápia segítségével célzottan juttatják be a gyulladáscsökkentő, faggyúmirigy működést szabályozó anyagokat. Enyhe és közepesen súlyos, gyulladásos akné esetében érdemes megfontolni a kozmetológiai-bőrgyógyászati kezeléseket, mint például a lézeres fényterápia kék és vörös fénnyel (egy ilyen kezeléskúra több időt, 10-12 hetet is igényelhet). A DPC villanófény csökkenti a faggyútermelést, elpusztítja a baktériumokat és fokozza a szervezet helyi immunreakcióját – 4-5 héten keresztül heti 1 alkalom szükséges. A rádiófrekvencia és a kékfény energiájának kombinációjára épülő ELOS technnológia pontosan és hatásosan pusztítja el az aknét okozó baktérium tenyészeteket. A rádiófrekvencia a bőrt felmelegítve nyit utat a baktériumokat megcélzó kékfény számára, emellett lassítja a bőr faggyútermelését is.
A FOREO UFO 2 okos arcmaszk készüléknek köszönhetően, a kék LED-es fényterápiát már a saját otthonod kényelmében is elvégezheted. Míg a fent említett kezelések ára különböző kozmetikai és esztétikai szalonokban borsos lehet, az UFO 2 egy egyszeri beruházás, ami aztán hosszú éveken keresztül bármikor a rendelkezésedre áll és megtérül. A készülék nem csak az aknéval képes felvenni a harcot, rengeteg jótékony hatású technológiát ötvöz. Korábban már készítettem egy bejegyzést az okos készülékkel kapcsolatban, ITT olvashattok róla bővebben.
Súlyos akné esetén a bőrgyógyász gyógyszeres kezelést javasolhat, de bizonyos esetekben elegendőek a lokális kezelések is, így az antibiotikum tartalmú krémek, azelainsav krém, retinoid krémek, benzoilperoxid kezelét. Ha a bőrgyógyász úgy látja, hogy retinoid gyógyszer szedése szükséges, azt célszerű minél előbb elkezdeni, ha nem akarjuk, hogy hegek maradjanak az arcon.
Nézd meg a videót is:
https://www.instagram.com/tv/CFJpAxehsKX/