VIA GASZTRONÓMIA – DÉL-DUNÁNTÚLI ÍZTÉRKÉP I.
Eszményi hétvégi programon vettünk részt: két napon át jártuk a festői régiót, és jobbnál-jobb helyeken ettünk ínycsiklandó, prémium kategóriás ételeket! Az október 7-én, 8-án és 9-én megrendezésre kerülő Via Gasztronómia rendezvény helyszínein várják majd a különleges ételek és a gasztrokalandozások rajongóit! Addig is megosztjuk, amit tapasztaltunk:
Az ezerarcú Dél-Dunántúl, mediterrán hangulatú megyeszékhelyével szívünk csücske. Nemcsak a táj, a természeti környezet változatos szépsége miatt, nemcsak a nyíltszívű, kedves dél-dunántúliak miatt és nem csupán a szemet gyönyörködtető, romantikus kis falvak okán. A déli vidék egyik legnagyobb erőssége kiemelkedő gasztronómiája, melyet egyrészt a helyi alapanyagoknak – szőlőnek, bornak, vadaknak, halaknak, mangalicáknak, különleges sajtoknak és erdei gombáknak és gyümölcsöknek – másrészt a multi-kulti lakosság gazdag gasztronómiai hagyományainak köszönhet.
Gasztrokalandozásunk erős felütéssel indult a szekszárdi belváros kellős közepén, a Mészáros család által működtetett Hotel Merops világszínvonalú éttermében. A legmagasabb igényszinten berendezett butikhotel éppen 2 éve nyitotta meg kapuit, az étterem nyitásának előkészítését pedig Segal Viktor séfre bízták és ő választotta ki a feladatra legalkalmasabb séfet is, a szekszárdi Vörös Krisztiánt. A legkorszerűbb konyhatechnológiával, egyedi ízvilágot felvonultató fine dining fogásokkal és persze a Mészáros Pincészet csúcsboraival hamar szívébe zárta az igényes közönség. A Merops Étterem a jövőt, a tőszomszédságában található pincészet a 700 év óta itt borászkodó Mészáros család hagyományokban gazdag múltját testesíti meg. A részünkre felszolgált ízelítők meggyőztek bennünket arról, hogy már csak ez az egy étterem is abszolút megér egy másfél órás autózást Pestről.
A Via Gasztronómia hétvégére 3 fogásos menüvel készülnek:
- Kadarka szőlős lepény kecskesajttal, birsalma krémmel
- A gemenci erdőkből származó sous vid eljárással omlóssá tett vaddisznó gerinc házi készítésű erdei gombás papardellével, sütőtök pürével
- Túrótorony lisztmentes csokoládés piskótán aszalt szilvás raguval, őszi gyümölcsökkel
Utunk a szintén szekszárdi Kávé Háza 1927 szenvedélyes kávéspecialista tulajdonosához, Tóth Sándorhoz vezetett. Nála olyan továbbképzésben és kávékóstolóban volt részünk, ami csak a profiknak adatik meg! A saját pörkölésű kávékülönlegességek mellett megismerkedtünk a Cascarával is, mely a kév gyümölcshúsából készített frissítő főzet. Mindent megtudtunk a kávébabról, termesztéséről, az olasz és újhullámos kávé irányzatokról (előbbiek blendek, azaz keverékek, utóbbiak fajtakávék), a french press és a brazil cupping eljárásról. Megtudtuk azt is, hogy a kávé a koffeint a rovarok távoltartására termeli, ezért az alacsonyabb termőterületeken termesztett kávé, a robusta akár 8-9-szer annyi koffeint tartalmazhat, mint az arabica. Bár Tóth Sándor nemzetközi barista bajnokságok győztese, elsősorban a prémium kávék forgalmazásával foglalkozik, kávéháza magyarországi rekordot dönt kávéfogyásban. Az októberi gasztro eseményre a Kávé Háza különleges kóstolóval és süteménnyel várja a kávézás szerelmeseit.
Ebédünket Pécs egyedülálló hangulatú Zsolnay Kulturális Negyedének Zsolnay Éttermében költhettük el – azt hiszem, ez a megfelelő kifejezés a magabiztos eleganciával tálalt ételköltemények elfogyasztására, melyek magukért beszélnek:
- Posírozott makrélafilé rolád szezámmagos piskótával, vaníliával ízesített sütőtökpürével, olívamorzsával
- Konfitált mangalica tarja véres hurka jus-vel, vajban konfitált bébicéklával és édesburgonya krokettel
- Vaníliás túró mousse bazsalikomos espumával és körte gömbbel
Ha nem lettem volna ott, el sem hinném, hogy mindezek után még a máriagyűdi Czukor Borsó cukrászdában még fogunk tudni enni! Pedig tudtunk: habkönnyű vörösboros csokoládépiskótát mascarpone krémmel a tetején (nem csoda, hogy ez az egyik legnépszerűbb tortájuk) és levendulás macaront házi készítésű bodzaszörp kíséretében. A máriagyűdi kegyhely utcájában autentikus falusi parasztházban kialakított cukrászdát egy éve nyitotta két hölgy: egy borász és egy lakberendező. Ebből következik, hogy a békebeli hangulatot árasztó berendezés látványa, a borok valamint pezsgők különleges élményt nyújtanak. Az viszont nem feltétlenül következne, hogy a sütemények egyediek és finomak – mégis így van. A cukrászda nevét egyébként arról kapta, hogy a régióban hagyományosan erről a vidékről kerül a piacra a legnagyobb mennyiségű cukorborsó.
A villányi pincesor nemcsak a borról szól! Stifolderről, borlekvárról, jófajta sváb harapnivalókról is! A sokszínű minőségi borkínálat mellet olyan ínyenc éttermek is találhatók, mint a Sauska pincészet kitűnő étterme.
A nap végének úticélja Palkonya elbűvölő borospince-sorával, rendezett apró házaival, zamatos boraival – és mint kiderül helyi alapanyagokból készített ínyenc ételeivel. Miután beköltözünk hangulatos szobáinkba, vacsorához szólítanak a PalKonyha Étterem és Fecskeház Fogadó vidám tulajdonosai. A családi vállalkozásban működtetett fogadóban minden olajozottan működik. Egyszerre készülnek el a helyben sütött, ropogós kenyérkülönlegességek, előkerül a házi tejfölből köpült könnyű vaj – ennél már több sem kellene. De jön még hagymaleves kétféle helyi sajttal, bazsalikommal és szarvasgombával. Omlós grillezett tarja követi saját készítésű stifolderrel ízesített lecsóval és parázson sült krumplival. A vacsorát Pauli Zoltán séf feleségének házi lekvárokkal készített meggyes és sárgabarackos pitéje, túrós valamint almás-boros torta remeke zárja. Mindezt palkonyai borok kísérik. A kertben elegánsan megterített körasztalokat beragyogja a gyertyák és az ezerszámra világító csillagok fénye – az éjszakai égbolt a jól látható tejúttal és hulló csillagokkal ezen a tájon megérne egy külön cikket! A hely szellemének, vendéglátóink közvetlenségének köszönhetően sikerült belassulnunk, a városi stressz utolsó foszlányait is messze magunk mögött hagyva.