Sissi öröksége

Zsolesz / 2016-06-13

 

Utcákat, tereket, hidakat neveznek el róla, szobrokat állítanak neki; Sissiként emlegetjük, de mit tudunk való­jában Wittelsbach Erzsébetről, „a magyarok királynéja”-ként emlegetett, különleges asszonyról? Az 1867-ben Ferenc József feleségeként magyar királynévá koronázott Sissi igazi kozmopolita volt. A soknemzetiségű Oszt­rák–Magyar Monarchiában származástól, vallástól, nemzetiségtől függetlenül egyenlőként kezelt mindenkit, s néhány érzékeny, előzékeny gesztussal többet ért el, mint az államférfiak együttvéve.

Az alapítvány célja, hogy Sissi születésének 180. évfordulójához kapcsolódva olyan európai programsorozatot indítson útjára, amely hozzásegít egymás megértéséhez, Európa egyedülálló kulturális, történelmi, művészeti értékeinek megismeréséhez és megőrzéséhez. Kiemelt feladatának tekinti a magyar és más tehetséges fiatal európai művészek felfedezését, menedzselését, szakmai előrejutásának segítését. Az alapítvány kuratóriumának nagy megtiszteltetés, hogy Habsburg Eilika főhercegné elvállalta a fővédnökséget.


„Erzsébet szerette a magyarokat, sok időt töltött Budapesten és Gödöllőn, igazi királynéja volt az országnak. Hitt abban, hogy a forradalom évei után a kiegyezés, az országok együttműkö­dése a stabil jövő záloga, és fáradhatatlanul küzdött azért, hogy közelebb hozza egymáshoz Közép-Európa nemzeteit. A közelgő évforduló jó apropót szolgáltat arra, hogy fejet hajtsunk Sissi munkássága előtt.” mondta el a sajtótájékoztatón Habsburg Eilika főhercegné.

Kósa Erika, a Sissi Alapítvány elnöke szerint „Sissi öröksége azt üzeni a ma emberének, hogy elkötelezettséggel és empátiával hegyeket le­het megmozgatni. Példaképként áll azon nők előtt, akik felismerik a bennük rejlő hatalmas erőt és érzelmi intelligenciát, amelyre építve Sissi annak idején országok sorsát volt képes befolyá­solni. Hiszem, hogy a magyarok királynéjának eszmeisége ma is érezhető. A programsorozat egyik célja, hogy ráirányítsa a figyelmet arra a különleges erőre, amely megvolt Sissiben, és ott van bennünk is, minden nőben.”


A színes programsorozat célja ismertté tenni a magyar és közép-európai hagyományokat, középpontba állítva a térség kiemelkedő és egyedülállóan sokszínű, sajátos kulturális értékeit, ösztönözve határokon átívelő összefonódásukat.

Az alapítvány fontosnak tartja, hogy a kultúrához, sporthoz, művészetekhez kapcsolódóan lehetőséget biz­tosítson összeurópai szellemi, kulturális és üzleti kapcsolatok létesítésére, csakúgy, mint a közös érdekeket szolgáló fejlődési tendenciák feltárására, az innováció kiaknázására, a sokoldalú együttműködési lehetőségek bemutatására és népszerűsítésére. Célja, hogy erősítse az Európai Unió országainak pozitív példáit és a közös ügyért való összefogást.

 

Kapcsolódó bejegyzések