PROGRAMAJÁNLÓ: OROSZLÁNNÉZŐBEN MISKOLCON
Múlt héten sodort az élet abba a városba, ahol még sosem jártam eddig és meg kellett állapítanom, hogy Miskolc tele van meglepetésekkel! Egyedülálló sétálóutcája, melyen a híres villamossal osztoznak a járókelők, a szépen felúított belváros, az észak-olasz városokat megidéző, szépen felújított Szinva-terasz és a remek éttermek miatt egyből a szívembe zártam. Mivel 4 másik anyukával voltunk, természetesen az állatkert is szóba jött, ketten is elmesélték, hogy jártak itt és családilag mindenképp érdemes felkeresni: a Bükki Nemzeti Parkhoz tartozó erdős területen ugyanis az állatok természetes környezetben, tágas helyen élnek. Tanösvény is van itt és egy 32 méter hosszú függőhíd. A Miskolci Állatkertben 21 hektáron 120 faj 800 egyede él, hozzájuk csatlakozott tavasszal három oroszlán, akik a park eddigi legnagyobb fejlesztése nyomán épült Száhel bemutató fő attrakciói lettek. Egyből 3 okkal több, amiért idén nyáron érdemes Miskolcra kirándulni.
A Száhel a világ legnagyobb sivatagjának, a Szaharának déli szélén található izgalmas élővilágú, félsivatagos terület, itt állnak meg a tőlünk délre költöző madarak is pihenni. Sajnos a politikai instabilitás és a klímaváltozás ezt a térséget Földünk egyik legveszélyesebb és legveszélyeztetettebb régiójává változtatta a közelmúltban. A térség összes országában háborúk, törzsi harcok vagy iszlamista felkelések zajlanak, miközben az egykoron csapadékos vidéknek számító Száhel rohamosan sivatagosodik.
Ezért is fontos, hogy a világ állatkertjei és -rezervátumai kiemelt figyelmet fordítsanak az itt honos fajokra. Észak-Amerika gazdag állatkertjeiben nem is ritkák az ilyen tematikájú részek, és Európában is vannak figyelemreméltó fejlesztések, például a Barcelonai Állatkertben, vagy legutóbb a Miskolci Állatkert és Kultúrparkban, ahol az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával megvalósuló ökoturisztikai fejlesztés keretében látványos Száhel kifutó épült, valamint megújultak az oda vezető ösvények és a park fogadóépülete is.
A Száhel-övezetben kör alakú, nádtetős házakban laknak az emberek, ezt mintázza az új épület, amelybe Nyíregyházáról érkezett a tízéves Zeusz és a két nyolcéves nőstény oroszlán, akik még nem kaptak nevet. Őket hamarosan egy sivatagi hiúz követi Csehországból, és érkezik egy csapat törpe papagáj is.