Pikkelysömör elleni biológiai terápia
Jellemzője, hogy a bőr egyes jól körülhatárolt területein nagyobb foltokká összefolyó, gyulladt, pikkelyes, hámló területek alakulnak ki. A pikkelyek – vakarás hatására – könnyen leválnak és vérzékeny, vörös, fájdalmas felületet hagynak maguk után. A betegség leggyakrabban a térd, a könyök és a hajas fejbőr területein jelenik meg, súlyosabb esetben testszerte. Gyakran érinti a körmöket is, azokon látványos, zavaró tüneteket okozva. A pikkelysömörben szenvedő betegek legalább 10-15 százalékában a bőrtünetekhez ízületi tünetek is társulnak. Társbetegségként magas vérnyomás, vérzsírszint-emelkedés, anyagcserezavar, cukorbetegség, és elhízás említhető.
Több mint tíz éve elérhető a betegség kezelésére az úgynevezett biológiai terápia, mely az immunrendszerre hat, helyreállítja az immunrendszer egyensúlyát. Az esetek többségében jelentősen felülmúlja az egyéb terápiás lehetőségek hatását: a betegek túlnyomó részénél tünetmentesség érhető el. A kezelés mellékhatásai ritkák. Mivel ezen gyógyszerek alkalmazása befolyásolhatja a szervezet védekezőképességét, ezért fokozott orvosi ellenőrzés mellett adhatóak.
A középsúlyos-súlyos betegek számára a kezelés a társadalombiztosítás által 100%-osan finanszírozott (bizonyos orvos-szakmai feltételek teljesülése esetén), és a betegek beutaló nélkül fordulhatnak bármelyik pszoriazis centrumhoz. Mindezek ellenére Magyarországon jelenleg csak az arra jogosultak töredéke részesül biológiai terápiában.
„A betegek nem tudnak a biológia terápiáról, mint lehetőségről, vagy téves információjuk van róla, nincsenek tisztában vele, hogy betegségük ma már tünetmentessé tehető. Ezért nagyon sokan közülük nem fordulnak orvoshoz. ” – mondta Dr. Holló Péter bőrgyógyász, majd folytatta. „Itt a nyár! A napsütés az egyik leghatékonyabb természetes gyógymódja a betegségnek, ideiglenesen enyhíti ugyanis a tüneteket. A pikkelysömörtől szenvedő betegek azonban ilyenkor is gyakran garbóban, hosszú nadrágban járnak, lemondva ezzel az esélyről, hogy legalább a nyári hónapokra elviselhetőbbé váljon betegségük. Ezért is tartjuk fontosnak a téma felvetését és ezeket az alkalmakat, amikor módunkban áll a betegek mellett a hozzátartozóikkal, barátaikkal, környezetükből számos emberrel találkozni, és információkat átadni nekik.”
Szeged, Debrecen, Pécs, Kecskemét, Kaposvár, Miskolc és Szombathely. Budapest mellett ez a hét vidéki város, ahol a biológiai terápia elérhető a súlyos pikkelysömörtől szenvedő betegek számára. A május végével induló felvilágosító túrán a biológiai terápiát végző centrumokban a betegségről és annak kezeléséről szóló szakmai előadás mellett a helyi betegszervezet, valamint a már biológiai terápiával kezelt érintett betegek is beszámolnak saját tapasztalataikról. Így mindenki számára világossá válhat, hogy teljes értékű életet lehet élni megfelelő kezelések mellett.
Készült egy film is, amiben Csonka András, Farkasházi Réka, Pindroch Csaba, Barbee, Kováts Vera és Herczeg Zoltán foglalják össze a fontosabb üzeneteket: https://www.youtube.com/watch?v=8mje0yfilek
Időpontok és helyszínek:
2013. május 31. 13 óra Szeged
2013. június 3. 14 óra Szombathely
2013. június 4. 14 óra Pécs
2013. június 5. 14 óra Miskolc
2013. június 12. 13 óra Kecskemét
2013. június 10. 11 óra Debrecen
2013. június 13. 14 óra Kaposvár
A biológiai terápiát végző centrumok:Budapest, SE Bőr-, Nemikórtani és Dermatoonkológiai Klinika, Tel: 06(1)459 1500Budapest, Heim Pál Gyermekkórház, Tel.: 06 (1) 459 91 00Szeged, SZTE Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika, Tel.: 06 (62) 545 274Debrecen, DEOEC Bőrgyógyászati Klinika, Tel.: 06 (52)255-602Pécs, PTE Bőrgyógyászati és Onkodermatológiai Klinika, Tel.: 06 (72) 535 800Kecskemét, Bács-Kiskun Megyei Oktató Kórház, Tel.: 06 (76) 519 830Kaposvár, Kaposi Mór Oktató Kórház, Tel.: 06 (82) 414-373Miskolc, Semmelweis Kórház- Rendelőintézet, Tel.: 06 (46) 555 666Szombathely, Vas Megyei Markusovszky Kórház, Tel.: 06 (94) 515-559