MOZOGJ A BOLDOGABB VÁRANDÓSSÁGÉRT!
A babavárás 9 hónapját másállapotnak is nevezik, és aki volt már várandós, az biztosan találónak tartja ezt az elnevezést, hiszen gyakorlatilag minden porcikánk megváltozik.
A lelki változások mellett, mint a bizonytalanság érzése, az ismeretlentől való félelem, érzelmesség, érzékenység, a várandósság alatt megváltozik a test statikája. Az anyai hormonok hatására lazulnak a kötőszövetek, csökken az erek feszessége, ödémák fordulhatnak elő. A medenceöv megtágul, a hasizmok és a medencefenék izmok megnyúlnak a növekvő „pocaklakó” miatt, a hát és derék nagyobb terhelésnek van kitéve. A korán megkezdett torna ezeket a testi tüneteket csökkenti és jót tesz a léleknek is – összességében jobb komfortérzetet ad.
Mindent a maga idejében
A terhesség 40 hétig, azaz 280 napig tart átlagosan, ezt az időszakot szokás háromszor három hónapos szakaszokra bontani. Ezek a harmadok vagy trimeszterek fizikai és érzelmi szinten is jól elkülöníthetőek egymástól. Mindegyikben különböző változások zajlanak és ezekhez érdemes igazítanunk a fizikai aktivitásunkat.
Az első trimeszterre a legjellemzőbb az érzelmi, fizikai ingadozás. A negyedik terhességi héttől a kismamák egy része hányingerrel, hányással küzd. Vannak, akik fogynak is pár kilót, míg másoknál a kilók már ekkor könnyedén fölszaladnak. A hormonháztartás, légzés, vérkeringés, szívritmus és anyagcsere is megváltozik és alkalmazkodik az új helyzethez. Több olyan hormon szabadul fel, melyek hatásait kizárólag ilyenkor tapasztalhatjuk meg. A várandósság alatt egészen másként történik az energiafelhasználás, valamint a tartalékolás, amihez hozzá kell szoknia a kismamának. Ne szégyelljük a hangulatingadozásainkat, ez természetes velejárója az első időszaknak.
Az első trimeszterben csak azok számára javasolt a torna, akik várandósság előtt is nagyon aktívan tornáztak. Elkezdhetjük a csoportba járást, részt vehetünk a légző tornákon, és enyhébb gyakorlatokon, de az intenzívebb testmozgást csak a második trimeszterben tanácsos elkezdeni.
A második trimeszter a legboldogabb, legfelhőtlenebb szakasza a terhességnek. Akiknél jelentkezett, azoknál véget ér a reggeli rosszullét, az álomkór, a fáradtság. Visszatér az energia, az életerő, főleg a második trimeszter első felében, amikor még a has mérete sem jelent akadályt a mozgásban. A 20. hét környékén érezhető először a magzat mozgása – ez az a fordulópont, amikor valóban kézzelfoghatóvá válik, hogy a nő testében él, fejlődik valaki. A legtöbb kismama ilyenkor jól érzi magát a bőrében, szépnek látja magát, büszke a gömbölyödő pocakjára. Ez az időszak a legalkalmasabb a várandós tornára, kismama jógára.
Ebben az időszakban tudják a kismamák szakember irányításával a legeredményesebb munkát végezni. A SmileyMed fürdőgyógyászati centrumban szinte mindent ekkor tanítanak meg a kismamáknak: elkezdik a tartásjavítást, a keringés fokozását, a légző tornát (amellyel a baba és mama oxigénellátása is nő). A rendszeres tornával megelőzhetőek az ízületi fájdalmak, hasi fájdalmak, hát- és derékfájás, lábszárgörcs, végtagok ödémásodása.
Készüljünk fel a baba világrahozatalára
A többség a harmadik trimesztert tekinti a terhesség legnehezebb szakaszának, elsősorban a fizikai változások miatt. Vannak, akik nehezen élik meg az utolsó időszakot, valódi teherként tekintenek az állapotukra, míg mások hozzászoknak az egyébként fokozatosan bekövetkező testi változásokhoz, alkalmazkodni próbálnak hozzá és jól érzik magukat így is a bőrükben. Mindenesetre az egész test egyre inkább a szülésre készül.
A várandósság vége egy életszakasz végét is jelenti. Egyszerre ér véget a gyerek nélküli pár élete és válnak gyermekes családdá, a nőből anya, a férfiból apa lesz. Várakozás és félelem, kíváncsiság és szorongás egy időben van jelen a várandós nő lelkében.
Zárjunk ki minden stresszt, rossz gondolatot – ne engedjük, hogy bármi is elbizonytalanítson! Egy fantasztikus kaland vár ránk, bízzunk magunkban a párunkban és a kapcsolatunkban is.
A tornák során folytassuk a megtanult gyakorlatokat, olyan testhelyzetben, ahogyan a baba és kismama a legjobban érzi magát.
A SmileyMed fürdőgyógyászati centrumban végzett, szakértők által vezetett kismama tornák segítségével
• megelőzhetjük a hát-, derék és medence fájdalmakat, fokozzuk ezeknek a szakaszoknak a stabilitását
• megerősítjük a medencefenék izmokat, ezzel megelőzzük a szülés után kialakulható inkontinenciát
• megelőzhetjük a kötőszövetek megnyúlását, és a sérüléseket
• megtanuljuk a helyes testtartásokat, testhelyzeteket
• megtanuljuk a helyes légzéstechnikát
Nagyon fontos, hogy a kismama megtanuljon lazítani, mert a feszes izomzat fájdalmat szül, a fájdalom pedig fokozza az izomfeszülést és így tovább – az ördögi kör megtörése könnyebb szülést tesz lehetővé! A csoportokban a leendő apukák is részt vesznek, ezáltal jobban tudják segíteni a kismamákat a szülés alatt és mélyebben átérzik a babavárás lelki vonatkozásait is. A kismama tornákat a szülész engedélyével vízben is tudják végezni, ami különösen kellemes, maradandó élmény.
Bővebb információ: www.smileymed.hu