Post Image

MENNYIT FOGYASZTANAK AZ INFRAPANELEK?

Rúzs & Más / 2024-08-27

Ahhoz, hogy megértsük mennyit fogyasztanak az infrapanelek, ebben a cikkben először azzal foglalkozunk, hogy mi is ez az alternatív fűtési lehetőség, milyen előnyei és fajtái is vannak, illetve lényeges szempont még az is, hogy hogyan működnek. Olvass tovább és ismerd meg az infrapanelek hatékonyságát befolyásoló tényezőket!

Mi az az infrapanel?

Hosszútávon fontos döntés az otthoni fűtésrendszer kiválasztása és telepítése, mely során számos szempontot érdemes figyelembe venni. Az infrapanelek több előnnyel is rendelkeznek, ilyen a költséghatékonyság, az egyszerű felszerelhetőség, valamint a jobb hőérzet. Kiválóan működnek alternatív fűtőtestként. Továbbá széles választékkal is rendelkeznek, mert vannak például tükrös, képes, mennyezeti, illetve törölközőszárító infrapanelek is.

Hogyan működik az infrapanel?

Ha meghalljuk az infrasugárzó szót, akkor először valószínűleg a pirosan izzó fűtőszál jut eszünkbe, ami meleget bocsájt ki magából és fontos, hogy a közelében ne legyen gyúlékony anyag. Ezzel szemben az infrapanelek jóval biztonságosabbak és nem tűzveszélyesek. Sajátosságuk, hogy míg a radiátorok és az egyéb fűtőtestek a levegőt fűtik fel, addig az infrapanelek elsősorban a szilárd testeket és a levegőben található részecskéket fűtik fel elsőként, melyek később a szoba levegőhőmérsékletét biztosítják. Az infrapanel működése közben a helyiségben található minden szerkezetet, falat, padlót felmelegít, ezek később hőtároló közegként működnek. Ezt követően lép működésbe a hőkiegyenlítődés és melegszik fel a szoba, melyben az infrapanelt elhelyeztük.

Mennyit fogyaszt az infrapanel?

Az infrapaneleknek önmagukban teljesítményük van, nem fogyasztásuk. A felvett és leadott teljesítmény megegyezik, azaz egy panel annyit fogyaszt el, amennyi a névleges teljesítménye. Ez azt jelenti, hogy ha egy infrapenel 400 W-os, akkor az óránként 0,4 kW-ot fogyaszt, nincs energiaveszteség. Az infrapanelek 100%-ban alakítják át a felvett energiát hősugárzássá és alacsonyabb hőmérsékleten biztosítják ugyanazt a komfortérzetet, mint más fűtési megoldások.

Azonban fontos tudni, hogy az infrapanelek hatékonysága sok tényezőtől függ. Ilyenek például a következők: az épület hőszigetelési tulajdonsága (szigetelések vastagsága, nyílászárók minősége), a szoba mérete (hosszúság, szélesség, magasság), az ablakok száma
és mérete, a kültérrel érintkező falak száma, a kinti hőmérséklet, illetve egyéb más körülmények, melyek befolyásolhatják a hőelosztást és az azzal járó hőveszteséget. A társasházak esetében pedig nagyon számít a szomszéd lakások fűtöttsége is.
A pontos értékek meghatározása komoly energetikai számítást igényelnek. Az interneten rengeteg infrapanel fogyasztási kalkulátorral találkozhatunk. Ezek esetében a korábban említett tényezőket figyelembe véve lehet meghatározni a várható energiafogyasztást és azt,
hogy milyen mennyiségű infrapanelre van szükségünk.

Kapcsolódó bejegyzések