MEDDIG HASZNÁLHATJUK BIZTONSÁGGAL KOZMETIKUMAINKAT?
Árgus szemekkel figyeljük a felvágottakon vagy a joghurton szereplő lejárati időt – ugyanakkor a kozmetikumainkkal sokkal engedékenyebbek vagyunk. Pedig nem árt az óvatosság, mert a szavatossági idők túllépése ez esetben szó szerint a bőrünkre megy!
A lejárt szavatosságú kozmetikumok használata okán előfordulhatnak akár nagyon súlyos bőrelváltozások is. A romlott krém használatát követően gyakran csak napok múlva jelentkeznek szokatlan tünetek: kipirosodik, begyullad az arcbőr, amit kellemetlen, égő, viszkető érzés kísér. Egyesek minden különösebb gond nélkül megússzák a lejárt kozmetikumok használatát, míg másoknál csúnya elváltozásokat eredményeznek.
A bőrgyógyászok tapasztalatai szerint sokan nem figyelnek oda a határidők lejártára, rendeléseik során rendszeresen találkoznak ebből eredő, nehezen kezelhető bőrproblémákkal.
Honnan derül ki, hogy meddig szavatos?
De honnan tudjuk meg, meddig használható a kozmetikum, amit megvásároltunk, és hogyan őrizhetjük meg tovább kozmetikumaink szavatosságát?
Az Európai Unió Kozmetikai Irányelvei alapján minden 30 hónapnál rövidebb ideig szavatos kozmetikum csomagolásán kötelező szerepelnie a ”felbontást követő szavatosság” ábrájának – ez egy nyitott tégely, benne számmal és M (month = hónap) jelöléssel. Az ábra arról tájékoztat, hogy a felbontást követően mennyi ideig használható biztonsággal a termék. Vagyis ha a kis rajzolt tégelyben 12M megjelölést találunk, akkor kibontástól számítva 12 hónapig használhatjuk a készítményt.
Ami a tárolást illeti, általános érvényű tanács, hogy féltett kincseinket száraz, hűvös helyen tartsuk, de semmiképp ne a hűtőszekrényben, mivel a hideg is okozhat minőségi problémákat: a zsírok és a víz különválhatnak, a púder törékennyé válhat, a rúzsok színe megfakulhat. Ha mégis kétségeink támadnának, általában rögtön észrevehető, ha egy kozmetikum megromlott: a színében, állagában vagy az illatában változás következik be. Amennyiben ezt tapasztaljuk, haladéktalanul váljunk meg a szépítőszertől.
Arra, hogy a szállítás és tárolás a megfelelő körülmények közt történt és a polcra kerülő termék friss, maga a gyártó vállal garanciát, mivel hivatalos viszonteladóinál rendszeres ellenőrzést, árufrissítést végez. Amennyiben ennek ellenére a termékben bármilyen érzékszervi elváltozás lépne fel, vagy használata problémát okozna, a blokk ellenében az árut a vásárlás helyén kötelesek visszavenni. Ha nem találunk a terméken nyitott tégely szimbólumot, az azt jelentheti, hogy nem hivatalos forrásból származik az áru – ez esetben a gyártó garanciája sem vonatkozik a termékre, ami rosszabb esetben könnyen lehet megtévesztő hamisítvány. Többek között ezért sem érdemes piacokon, aluljárókban, egyéb gyanús helyeken „márkás” kozmetikumokat beszerezni – még ha oly kecsegtető is az alacsonyabb ár.
Általánosságban megfelelő körülmények közt tárolva (szobahőmérsékleten, bontatlanul), a krémek, testápolók és parfümök szavatossága a felbontástól számítva 24 hónap, az önbarnítóké és a szempillaspiráloké 6 hónap, bizonyos szemránckrémek vagy regeneráló illetve anti-aging termékek esetén egyedi. A sminktermékek szavatossága sok esetekben korlátlan – ezért csak a kivételeken kell feltüntetni a lejárati időt.
A házilag készített, természetes szépségápolók jóval hamarabb megromlanak, mint a készen kapható termékek, mivel nem tartalmaznak konzerváló szereket. A friss élelmiszerekből készített otthoni arcpakolások vagy a régi recept alapján kikevert természetes arckrémek még a hűtőben tárolva sem használhatók 1-2 napnál tovább. Ugyanis a legértékesebb natúrkozmetikumok is árthatnak a bőrnek, ha baktériumokkal szennyeződnek és már nem csíramentesek. Többek között ez az oka annak is, hogy a bőrgyógyászatban használt, konzerváló anyagot nem tartalmazó kenőcsöket olyan kis mennyiségekben írják fel, és csupán rövid ideig használhatóak a megbontott készítmények.
Meddig használhatjuk?
Parfüm
Minél nagyobb az alkoholtartalma, annál hosszabb ideig őrzi meg eredeti illatát. Ettől függetlenül a parfümöket ajánlatos egy éven belül, az eau de toilette-eket, és az eau de parfümöket két éven belül elhasználni.
Tusfürdő, habfürdő, testradír, sampon
Két évig is jók, kivéve, ha víz kerül a flakonjukba, mert úgy jóval hamarabb tönkremennek.
Testápoló
Hidegben tovább bírja, de meleg, nedves fürdőszobában is eláll fél évig.
Önbarnító
A barnító termékek legnagyobb ellensége a levegő, mert a hatóanyagok oxidálódnak, ezért fontos, hogy használat után jól visszazárjuk a tetejét – ez esetben fél évig használhatók.
Napozókrém
A maradék napozókrémet nem érdemes a következő szezonra tartogatni mert a fényvédő szűrő a következő nyárra lebomlik. Csak akkor tartsuk meg, ha nem bontottuk fel.
Dezodor
A dezodoroknak van a leghosszabb eltarthatóságuk, addig használhatjuk, amíg ki nem száradnak.
Arckrém
A tégelyes krémek általában csak fél évig jók, az ujjunkkal ugyanis könnyedén bevihetjük a szennyeződést. Érdemes a krém kinyeréséhez spatulát használni! A tubusos krémek akár kilenc hónapig is bírják. A leghosszabb ideig a légmentesen lezárt, pumpás változat használható, két-három évig is megőrzi állagát. Ha a krém zsíros és vizes alkotóeleme különválik, vagy a kence kellemetlen szagot áraszt, dobjuk ki. Abban az esetben, ha az olaj és a víz különválik szintén azonnal dobjuk ki.
Arctisztító
A tisztítótejek szavatossági ideje két év, ám a habzó arclemosók és alkoholtartalmú arctonikok akár három évig is használhatók.
Púder
Semmi romlandó anyagot nem tartalmaz ezért akár évekig lehet használni.
Folyékony alapozó
A folyékony alapozót és a korrektort elvileg hathavonta kellene cserélni, mert a benne található anyagok vesztenek a minőségükből. Az alapozó élettartama meghosszabbítható, ha rendszeresen megtisztítjuk a kupakját és a hűtőszekrényben tároljuk, a meleg ugyanis roncsolja az adalékanyagokat.
Szempillaspirál
Mindössze fél évig jó. Utána elkezd beszáradni, és a baktériumok is könnyen megtelepedhetnek benne. A használat során nem „mártogassuk” a spirálkefét a festékbe, mivel ezzel levegőt és baktériumokat pumpálunk a szempillaspirálba. Használat után mindig gondosan zárjuk vissza a tubust.
Szemceruza, szájkontúr-ceruza, szemhéjtus
A ceruzák olaj-tartalma alacsony, ezért akár három évig is eltarthatók. A szemhéjtus szavatossági ideje mindössze három hónap.
Szemhéjfesték
A púder állagú szemhéjfestékek kibírják akár kér évig is, de az ecsetet vagy applikátort, amivel felvisszük, rendszeresen tisztítani illetve cserélni kell. A krémes állagú szemhéjfestéket 18 hónapnál tovább ne használjuk, mert könnyen elszaporodnak benne a baktériumok.
Rúzs
Minél magasabb a zsírtartalma, annál gyorsabban megromlik. A benne található növényi viaszok, olajok vagy állati eredetű zsírszármazékok megavasodhatnak. A rúzs ilyenkor kellemetlen szagot áraszt és allergiás reakciót válthat ki a szájon. Általában három évig szabad használni a rúzsokat, utána jobb, ha kidobjuk.
Körömlakk
Ha felkenés után hólyagosodik vagy nehezen szárad, valószínűleg túl öreg. Növelhetjük használati idejét, ha sötét, hűvös helyen, például hűtőszekrényben tároljuk. Ha megváltozik a színe vagy az illata, esetleg kezd beszáradni, gyanakodhatunk, hogy lejárt a szavatossága. Egy év után számíthatunk minőségromlásra.