HAMAROSAN MEGKÓSTOLHATOD A VILÁG LEGJOBB KÁVÉJÁT
Minden kivételes teljesítmény mögött egy elhivatott szakember áll. Daisuke Tanaka, elismert kávészakértő, a fejébe vette, hogy a világ legjobb kávéját fogja felkutatni és megismertetni a kávérajongókkal. És ha egy agilis japán mester valamit a fejébe vesz, biztosak lehetünk benne, hogy meg is valósítja! Így született a Daisuke Mission – egy valódi misszió, amely megtanítja a kávérajongókat a legkiválóbb, fair trade kereskedelem útján beszerezett kávék felismerésére és értő fogyasztására.
“Specialty kávét termeszteni művészet, specialty kávét elkészíteni alkotás” – Daisuke Tanaka
Vérbeli (amatőr) kávérajongóként ki nem hagytam volna a nagymesterrel való találkozás lehetőségét, bár a specialty kávékat illetően ezidáig nem sok jó tapasztalatom volt, az általam kipróbáltakkal valahogy nem volt szerencsém. Mint megtudtuk, Daisuke specialty kávéi a legkiválóbb adottságokkal rendelkező termőterületről származó, gondosan termesztett kávéfajták, kézi munkával válogatott első osztályú kávészemeiből alacsony hőfokon való pörköléssel készülnek. A kíméletes bánásmódnak köszönhetően a lehető legjobban megőrzik gazdag aromáikat. Daisuke El Salvadorban és Nicaraguában lelt a leggondosabb kávétermesztők legjobb kávéira. Mindegyikük kávétermesztővel személyes kapcsolatot ápol, egyikükkel, Fernando Lima-val mi is megismerkedhettünk.
S hogy miért nem egyformán kiváló minden specialty kávé? Mivel a specialty kávé kategórián belül is létezik egy még magasabb minőség, ezek a dűlőszelektált típusok – ebbe tartoznak a Daisuke Mission kávéi is – amelyek kevesebb, mint 1 %-át teszik ki az összes termelt kávénak! Ezt a fajtát 1100- 1800 méter magasan fekvő, kis termőfelületen, különleges odafigyeléssel szedik le és gyűjtik össze, gépek bevonása nélkül.
Ezt a kisfilmet minden kávérajongónak érdemes megnéznie:
Daisuke mester szerint a kávé olyan mint a bor – a szakszerű kóstolást illetően valóban sok hasonlóságot fedezünk fel mi is. Az aromáknak el kell jutni a szaglóhámig – ehhez a bor esetében segítségünkre van az alkohol, de mivel a kávé nem ilyen illékony, ezért a kanálból fel kell szippantsuk a kortyot, ez adja a jellegzetes szürcsölő hangot. A pörkölés legalább annyit nyom a latban, mint a kávé minősége. Ha túlpörkölik – mint az olasz kávé esetében – kicsapódinak az illóolajok, égett mellékízt kap a kávébab.
Ha ezekután még meg is őrlik, mire a kávéfőzőnkbe jut, az aromák legnagyobb része elillan. Fontos, hogy a kávét frissen, közvetlenül a főzés előtt őröljük meg. A specialty kávékülönlegességeket cukor nélkül érdemes fogyasztani, hogy teljességgel élvezhessük összetett ízüket, gyümölcsös-komplex aromáikat.
Miután sok új információval gazdagodtam a bemutató kávékóstolás során, alig vártam, hogy a barista világbajnok Rin Nakamura elkészítsen nekem egy csésze capuccinót. Nem túlzok: életem legfinomabb kávéja volt. Sem üde, karakteres, mégis lágy ízében, sem selymes állagában egyáltalán nem hasonlított a kávékhoz, amelyeket naponta többször is fogyasztok. Alig várom, hogy újra átéljem és minél több barátommal megoszthassam az élményt. A jó hír pedig, hogy már nem kell sokáig várnunk!
A világ legjobb kávéja a Google grund tőszomszédságában
Hamarosan megnyílik Daisuke mester budapesti kávézója. A hazai kávézókra nem jellemzően, különlegesen nagy specialty kávé kínálattal várják majd a Daisuke Café&Beans-be betérőket. 5 közép-amerikai kávéfarmertől, összesen 11 kávéfajta lesz a menün. Számos kávé-variáns, – mint a Caturra, a Bourbon, a Pacamara, vagy a Maracaturra – fellelhető a kínálatban, ugyanakkor egy közös: mindegyik eléri a 86.5 – 89.5 cupping score-t a Cup of Excellence minősítő versenyeken, a kávék elit ligájába helyezve ezeket kávékat.