Folthalványítás új hatóanyaggal

Zsolesz / 2013-03-27

Stefanie Conzelmann, a Dermokozmetikai termékek termékfejlesztési vezetője válaszolt a hiperpigmentációval kapcsolatos kérdéseinkre, és tájékoztatott minket a B-Resorcinról is, azaz az „eddigi legjobb bőrfehérítő hatású aktív hatóanyagról”, amelyet a Beiersdorf a termékeinél alkalmazott.
Miért olyan nehéz kezelni a hiperpigmentációt?
A pigmenttestek már az alacsony szintű UV-sugárzásra is sötétedni kezdenek. A hiperpigmentációtól szenvedő embereknek nemcsak a napsütéses napokon, hanem az év mind a 365 napján magas fényvédő faktorú (FF értékű) napozó krémet kell használniuk bőrük védelme érdekében. Ez azt jelenti, hogy igen fegyelmezettnek kell lenniük. A baj az, hogy a legtöbb nappali krém fényvédelme nem elég magas, illetve egyáltalán nem nyújt védelmet, és minden évben van néhány olyan nap, amikor nem vagyunk annyira alaposak, mint máskor, vagy csak egyszerűen megfeledkezünk bőrünk UV-sugárzás elleni védelméről.
Igaz az, hogy a hiperpigmentációt főként a nyári napsugárzás UVB-sugarai okozzák?
Igen, elsősorban azok, de az UVA-sugaraknak is van benne szerepük. Illetve, az UVB-sugaraktól eltérően az alacsony UVA-sugárzás viszonylag állandó mértékben ér minket egész évben. Sokan alulbecsülik a napsugárzást, mivel nem mindig érzik a nap melegét ősszel, télen, illetve egyes tavaszi napokon. De még a „hideg napfény” is képes aktiválni a melanintermelést.
Miként gátolja a B-Resorcinol a melanintermelődést?
Az aktív hatóanyag a gyökerénél ragadja meg a problémát azáltal, hogy megakadályozza a tirozin nevű aminosav melaninná alakulását. Pontosabban, a B-Resorcinol összekapcsolódik a tirozináz nevű enzimmel – éppen azon a helyen, ahol azt a tirozin is teszi. Ez blokkolja az enzimet, ami emiatt nem lesz képes melanintermelésre. (folytatás a kép után!)

 


Más aktív hatóanyagoknak is hasonló hatásuk van. Miben más a B-Resorcinol?
Ismerjük a piacon rendelkezésre álló összes aktív hatóanyagot, de még soha nem teszteltünk és nem is hoztunk létre aktív hatóanyagokból olyan formulát, amely ennyire bőrbarát, és amely ilyen meggyőző eredményeket szolgáltat ehhez hasonló alacsony koncentrációban.
A B-Resorcinol teljesen leállítja a tirozináz működését?
Nem, ha így lenne, akkor a bőrünk hófehérré válna, egyszerűen csak normalizálja a melanoszómák túlzott aktivitását.
Hogyan hat a B-Resorcinol a nem hiperaktív melanoszómákra?
Nem ismeri fel, hogy egy melanocita hiperaktív vagy sem. Mivel normalizáló hatású, alig befolyásolja a „normál” melanoszómák működését.
A B-Resorcinol megváltoztatja az arcbőr színét is?
A krémeknek nincs ilyen hatásuk, mivel egyenletesen visszük fel őket a teljes arcfelületre. Használatuk révén enyhén halványabbá válik az arcszín, de nem fog sápadtnak tűnni, hanem egyszerűen csak egészségesebbnek és egyenletesebb tónusúnak.
Mi a különbség a B-Resorcinol és a bőrgyógyászatban használt klasszikus aktív hatóanyagok – mint például a hidrokinon, az arbutin, a tretinoin vagy az azelainsav – között?
A B-Resorcinol alacsony dózisban ugyanolyan hatásos, mint a bőrgyógyászatban alkalmazott többi aktív hatóanyag hasonló koncentrációban. A különbség az, hogy a bőrgyógyászati aktív összetevők gyakran jelentenek problémát a bőr számára. Például, a hidrokinonról már bebizonyosodott, hogy sejttoxikus hatású, emiatt alkalmazása csak nagyobb koncentrációban ajánlott, képzett, nagy gyakorlattal rendelkező orvosok felügyelete mellett.
Hogyan tesztelte az Eucerin® a B-Resorcinol működését?
Nagyon valós körülmények között, emberi fibroblaszt sejtekből és melanocitákból készített 3D bőrmodelleken.
A Beiersdorf „találta fel” ezt az aktív hatóanyagot?
Ezt az aktív hatóanyagot már egy ideje használják Japánban, és szabadalmaztatták is. Most már néhány európai vállalat is alkalmazza a resorcinol származékokat. A mi származékunk a leghatásosabb, de sajnos eléggé instabil is egyben. Sok időt vett igénybe annak a technológiának a kifejlesztése, amellyel stabilizálni tudtuk a formulában található aktív hatóanyagot.
Milyen szerepet játszik a glicirretinsav a formulában?
A glicirretinsav az öregedésgátló hatóanyag a formulában. Védelmet nyújt az UV-sugarak hatására keletkező szabadgyökök ellen, védi a bőr DNS-ét, és elősegíti a sejtek gyorsabb és hatékonyabb regenerálódását. A nappali arckrémben található glicerritinsav biztosítékot jelent a bőr korai öregedése ellen, különösen a 30-as fényvédő faktorral kombinálva.
Milyen típusú pigmentfoltokat lehet a leghatásosabban kezelni ezzel a termékcsaláddal?
Igazából az összeset. A legjobb eredményeket a hormonális okok miatt kialakuló pigmentfoltok és a gyulladások következtében megjelenő hiperpigmentáció esetén értük el. Az öregségi foltok kezelése elég nehéz, mivel azok hosszú idő alatt alakulnak ki és halmozódnak fel. Mindazonáltal az EVEN BRIGHTER az öregségi foltok esetén is eredményes.
EVEN BRIGHTER – csodaszer?
Az EVEN BRIGHTER-nek lenyűgöző hatása van, de megvannak a maga korlátai is. Az öregségi foltok maradéktalan eltüntetése és az extrém hiperpigmentáció teljes megszűntetése csak bőrgyógyászati invazív beavatkozás révén lehetséges. Mindazonáltal, miután a hiperpigmentációtól a kémiai hámlasztás vagy a lézerkezelés révén megszabadultunk, és a bőr meggyógyult, az EVEN BRIGHTER segít fenntartani az elért eredményeket, és megakadályozza az új pigmentfoltok kialakulását.

Kapcsolódó bejegyzések