A FOREO SZAKÉRTŐJÉNEK TIPPJEI: BŐRPROBLÉMÁK KEZELÉSE
A svéd Foreo arcápolási márkához a közösségi médián keresztül rengetegen fordultatok kérdésekkel bőrápolással és bőrproblémákkal kapcsolatban. Korábbi cikkem és a hozzá kapcsolódó video a zsíros bőr ápolásában nyújtott segítséget. Ezúttal a pigmentfoltokkal, rosaceával, pikkelysömörrel és ekcémával kapcsolatos kérdésekre igyekszem válaszolni Nektek, mint kozmetikus, szépségrovat szerkesztő, szépségblogger és a Foreo tiszteletbeli szépségszakértője.:-)
A problémás bőrűekről általánosságban elmondható, hogy minden esetben a bőrproblémájuknak megfelelő kímélő, bőrbarát (enyhén lúgos PH-jú), szappanmentes, elsősorban gyógyszertári (dermo)kozmetikumokat javasolt használniuk. Minden bőrtípus számára legfontosabb a bőr hidratálása, amit a problémás bőr esetén érzékeny bőrre való maszkkal támogathatunk. A hagyományos, 20 perces maszkokkal szemben a Foreo UFO maszkja mindössze 90 másodperc alatt látja el a bőrt egész napra elegendő nedvességgel (például a H2Overdose maszkkal). A kis készülék Hyper-Infusion technológiát kombinál LED-fényterápiával.
A kék LED fény bizonyítottan pozitív hatást fejt ki a pikkelysömör és ekcéma esetén, a zöld LED fény folthalványító hatású, a sárga nyugtatja az irritált bőrt, rosacea ellen jótékony. Részletesebben ITT tudtok olvasni róla.
Pigmentfoltok
A sokunk életét megkeserítő barna foltok keletkezését leggyakrabban genetikai hajlam, hormonális hatások (terhesség, fogamzásgátló szedése, menopauza), illetve az UV sugárzás váltja ki. Hiperpigmentáció, azaz festék-felhalmozódás esetén a melanocitákban képződő színanyag, a melanin nagy mennyiségben kerül át a bőr felső rétegébe. A pigmentfolt kezelés célja a melanin szintézisének szabályozása, a felhalmozódott melanin eloszlatása. Bármilyen kezelésbe is fogjunk, fontos a magas fényvédőfaktort tartalmazó krém napi használata, a közvetlen napfény kerülése mellett.
Mindennapi bőrápolás: a savtartalmú, C-vitaminnal dúsított vagy retinol-származékot (csak ősszel, télen) tartalmazó készítményektől hosszabb távon (3-6 hónap) rendszeres használat mellett várhatunk eredményt. Például: Bioderma White Objective termékcsalád, Dermedic Melumin termékcsalád.
Kozmetikai kezelések: mivel makacs problémáról van szó, legalább 5-6 alkalmas kezelés sorozatban kell gondolkodnunk. A legkevésbé kellemetlen a bőrfelszín kíméletes hámlasztása mikrodermabrázióval. A felszíni peeling AHA-, glikol-, szalicil- vagy triklórecetsavval (TCA) 10-30%-os töménységben a bőr hámlását idézi elő, hosszabb gyógyulási idővel, akárcsak az ázsiai mélyhámlasztás, melyhez a savak mellett gyógynövények speciális keverékét használják. Javaslatunk: Genosys Snowcell pigmentfolt-kezelés
Kozmetológiai eljárások: dermarollerrel a bőr mélyebb rétegeibe juttatható az orvosi tisztaságú folt-halványító koktél, az optikai és a bipoláris rádiofrekvenciás energiát együtt alkalmazó ELOS a pigmentfolt halványítás mellett feszesítő, ráncsimító hatást is kifejt, a DPC pigmentfolt kezelés a villanófényes technológián alapul. Mindegyik kezelés több-kevesebb fájdalommal jár és havi gyakorisággal többször meg kell ismételni a bőr állapotától függően.
Bőrgyógyászati, esztétikai beavatkozások: Az orvosi mélyhamlásztások (pl.Perfection peel) mellett villanófényes vagy lézeres eljárások közül választhatunk: frakcionált lézeres kezeléssel mikrosérülések keletkezenek a bőrön, melyek serkentik a bőrfelszín megújulását. A Mikrorejuvenáció infravörös hullámhosszúságú lézerrel történő hámlasztás, a Mikrolaser peel egy olyan lézeres hámlasztó eljárás, mely a bőr felső rétegeit nagyon precízen képes eltávolítani 3-7 nap gyógyulási idővel. A Fotorejuvenáció az IPL villanófény korszerűbb alternatívája, mely a pulzáló fény energiájával felmelegíti és célzottan megsemmisíti a felhalmozódó fölösleges melanint. Általában 2-5 kezelés, 2-4 hetes időközönként meghozza a kívánt eredményt.
Értágulatok, rosacea
Az arcon lévő rosaceát kiválthatja bőrirritáció, szél, tartós stressz vagy betegségek, és több fokozatban jelentkezhet. Az érfal szerkezete fokozatosan megváltozik, a tágult erekben a keringés lelassul, pang, ez pedig rontja a szövetek anyagcseréjét – az érintett arcbőr egyre sérülékenyebb lesz. A legenyhébb tünetek esetén csak alkalmankénti kiterjedt pirosság tapasztalható a bőrön, míg a legsúlyosabb esetekben a pirosság állandósul, és fájdalmas gyulladt pattanások is megjelennek.
A hajszálér tágulatok (teleangiectasia) főleg az orrtőnél illetve az orcák közepén és az állon jellemzőek.
Mindennapi bőrápolás: bőrnyugtató és érfal-erősítő összetevőket tartalmazó, fényvédelemmel ellátott, esetleg színezett krémek használatával vehetjük fel a küzdelmet a rosacea ellen, mint például az Eucerin Anti-Redness színezett nappali krém vagy a La Roche-Posay Rosaliac termékcsaládjának AR Intense intenzív koncentrátuma kipirosodás ellen.
Kozmetikai kezelések: A bőrradírozás, szélsőséges hőhatások, gőzölés és erőteljes masszázs kerülendő! Kímélő, bőrnyugtató, érfal-erősítő kezelést keressünk, mint amilyen a Bielenda SOS Comfort érfal-erősítő kezelése vagy a Nelly de Vuyst Rozácea kezelése.
Kozmetológiai eljárások: Az érkezelés során egy kis átmérőjű fénysugár felmelegíti az érben található vér festékanyagát, a hemoglobint, ami a vér felforrósodásához vezet. Az érfal is felmelegszik, ennek következtében a károsodott ér elzáródik.
Villanófényes kezelés (DPC): a célzott fény hatására az erekben lévő vér megalvad, amitől az erecskék először sötétebbé válnak, majd a károsodott kapillárisok lassan felszívódnak. A villantások kellemetlen, égő érzettel járnak, ami a kezelés befejeztével megszűnik. A kezelések időtartama és száma a kezelt terület nagyságától függ. A Veinwave a mikrohullám energiáját használja fel a hajszálérben pangó vér hőkezelésére.
Bőrgyógyászati, esztétikai beavatkozások: A pulzáló festéklézer a diffúz pirosság és a kisebb, felszínesebb erek kezelésére szolgál. Az Nd-Yag lézer mélyebben hatol a bőrbe, így a testesebb éranyajegyekre és a vastagabb hajszálerek kezelésére is alkalmas. Mivel a lézerfény szelektív – csak a hemoglobinban nyelődik el – nem károsítja a bőrt. 1-3 kezelés már szép eredményt hozhat, az értágulatok súlyosságától és kiterjedésétől függően azonban több kezelésre is szükség lehet. Az eredmények csak 3-6 hét elteltével látszódnak, hiszen a kezelt erek felszívódásához idő kell. A 10-30 percig tartó kezelést hideglevegős fájdalomcsillapítással végzik.
Pikkelysömör
A pikkelysömör (pszoriazis) esetén a bőrben megtalálható immunsejtek valamint a hámsejtek – az egészséges bőrsejtekkel ellentétben – fokozottan aktiválódnak, ami a bőr gyulladásával és a bőr sejtjeinek felgyorsult osztódásával jár. Jellemzője, hogy a bőrön nagyobb foltokká összefolyó, gyulladt, pikkelyes, hámló, viszkető-fájdalmas területek alakulnak ki. A pikkelyek – vakarás hatására – könnyen leválnak és vérzékeny, vörös, fájdalmas felületet hagynak maguk után. Kortól és nemtől függetlenül bárkinél, bármikor kialakulhat. A betegség a testi tünetek mellet komoly lelki terhet ró az érintettekre, akiknek jelentősen romlik az életminősége, mivel a betegség a kívülállókban gyakran kelt visszatetszést, sőt fertőzéstől való félelmet, pedig nem fertőző. A pszoriazist teljesen meggyógyítani sajnos nem lehet, de hatékonyan tünetmentesíthető.
Mindennapi bőrápolás: a pszoriazissal küzdőknek különös figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy minden, ami a bőrükkel érintkezik nyugtató hatású, bőrbarát legyen. Kímélő, szappanmentes arctisztítókat illetve 100%-ban természetes összetételű, bőrnyugtató linolénsavakban gazdag kozmetikumot érdemes választani, mint például a Pödör Exclusive Bio Kozmetikai Olajszérum érzékeny bőrre. Viszketéscsillapító hatású dermokozmetikumok is jótékony hatásúak, mint például a Bioderma Atoderm SOS Spray. A napsütés az egyik leghatékonyabb természetes gyógymódja a betegségnek, ideiglenesen enyhíti a tüneteket – rendszeresen, de mértékkel tegyük ki bőrünket az UV sugárzásnak és tartsuk be a fokozatosság elvét.
Kozmetológiai kezelés: pozitív eredményekről számolnak be sokan, akik kipróbálták a Sensolite kúrát. A polarizált fény gyógyító hatásait magyar tudósok fedezték fel: sejtregeneráló, sejtműködést javító, immunerősítő. A kezelés leghatékonyabb módja a szoláriumhoz hasonló felépítésű Sensolite fényágyakban történő kúra.
Bőrgyógyászati kezelések: helyi kezelés kenőcsökkel illetve fényterápia (UV, PUVA vagy lézer) jöhet szóba.
Gyógyszeres kezelés: különféle szájon át szedhető gyógyszerek (pl. retinoidok, cyclosporin) állnak rendelkezésre a probléma kezelésére. Több mint tíz éve elérhető a betegség kezelésére az úgynevezett biológiai terápia, mely az immunrendszerre hat, helyreállítja az immunrendszer egyensúlyát. A betegek túlnyomó részénél tünetmentesség érhető el vele, mellékhatásai ritkák. Mivel ezeknek a gyógyszerek alkalmazása befolyásolhatja a szervezet védekezőképességét, ezért fokozott orvosi ellenőrzés mellett adhatóak.
Ekcéma
Az atópiás dermatitisz vagy ekcéma az egyik leggyakoribb ok, amiért a páciensek felkeresik a bőrgyógyászt. Az ekcéma öröklődő, krónikusan fennálló bőrgyulladás, amely bőrszárazsággal, gyulladással, intenzív viszketéssel és gyakori fellángolásokkal jár együtt. A külső környezeti tényezők (klíma, allergének, ruházat, irritánsok) illetve a stressz befolyásolják a betegség jelentkezését. A betegség az életminőséget rontja, a tünetek nemcsak fizikai kellemetlenséget okoznak, hanem az esztétikai problémák következtében pszichés megterhelést jelentenek a betegek számára. A legkellemetlenebb tünetek közé tartozik a véget nem érő viszketés, ami csak még jobban ront az ekcéma állapotán, mivel vakarása „ördögi kört” indít el a bőrön.
Mindennapi bőrápolás: Az ekcémára hajlamos, száraz bőrrel küzdőknek még a mindennapos tisztálkodás is problémát jelent. Speciális nem szárító (szappanmentes) fürdetőszerek használata, a kiszáradást megakadályozó, megfelelő bőrápoló, hidratáló krém, bőrzsírozó kenőcs rendszeres alkalmazása, a forró víz és a habfürdők kerülése javasolt. Érdemes kipróbálni a La Roche-Posay speciális, atópiás dermatitisz elleni készítményeit, a Lipikar Syndet AP+ krémtusfürdőt és a Lipikar Baume AP+ testápoló balzsamot, illetve a Cetaphil® RestoraDerm termékcsaládot.
Kozmetológiai módszerek: pozitív eredményekről számolnak be sokan, akik kipróbálták a Sensolite kúrát. A polarizált fény gyógyító hatásait magyar tudósok fedezték fel: sejtregeneráló, sejtműködést javító, immunerősítő. A kezelés leghatékonyabb módja a szoláriumhoz hasonló felépítésű Sensolite fényágyakban történő kúra. Bizonyos gyógyvizek is jótékony hatást fejtenek ki az ekcémás bőrön fürdőkúrák alkalmával, például a harkányi gyógyvíz.
Bőrgyógyászati kezelés: Erősebb bőrpír, viszketés, hámló bőrtünetek esetén elengedhetetlen a bőrgyógyász által előírt hatóanyag-tartalmú (szteroidos, immunmoduláns) helyi kezelés.
KATTINTSÁTOK A VIDEOT: