Post Image

OLCSÓ SZAPPANNAK EKCÉMA A KÖVETKEZMÉNYE?

Rúzs & Más / 2025-07-02

A nyár egyik legfontosabb hozadéka hogy a meleg okán is, sűrűbben mosunk kezet. Aztán lehet, hogy pont ez hozza el számunkra azt a kellemetlen érzést, amiről nem is tudjuk, mi az, talán azt gondoljuk: á, csak kiszáradt a kezünk a sok mosástól. Pedig  sajnos az ekcéma egyszer csak belobbanhat, ha nem megfelelő szappant használunk.

Fáj, szúr viszket!

Vagy még akár ki is sebesedhet. Sokan nem is tudják, amikor egy sérülést látnak a kézfejen, ez bizony fontos dolog, amivel foglalkozni kell. Nemrégiben egy édesanya mutatta meg, milyen kipirosodott, sebes a gyerekének a keze. A kiskamasz már behajlítani is alig tudta az ujjait, úgy fájt neki. Erre az orvos adhat krémet, többet is, de ha az alapvető dolgokon nem változtatunk, nincs gyógyulás. Mert sokszor a becenevekkel ellátott, vagy “sensitive” vagy „light” jelzővel megtűzdelt folyékony szappanok olyan hatóanyagokat tartalmazhatnak, amelyek az érzékenyebb bőrrel csak rosszat tesznek, egy gyereknél pedig komoly fájdalmat okozó sebeket okozhatnak. Gyakran a bolthálózatok saját márkás termékei a ludasok, hisz a takarítószerekbe használt sls kerül a folyékony szappanokba, ami az olcsósága okán kikerül az óvodákba, iskolákba, a hivatalok, táborok mosdóiba. Ezért is fontos az, hogy figyeljünk arra, mi is szerepel a szappan összetevői között: olvassuk el és ne essünk abba a hibába, hogy olcsó és gyorsan bedobjuk a kosárba. Mert olcsó húsnak sajnos sokszor ekcéma és bőrviszketés a leve…  Jobban járunk ha a gyereknek is csomagolunk egy bőrbarátot, ha elutazik egy hétre.

nesti, dante, szappan, sls, sles, mentes, erzekeny, ekcema, ruzs es mas, kezmosas, tusfurdo

Lássunk tisztán a szappanoknál is!

Melyek ezek az összetevők, miért kerülhetnek a tusfürdőkbe, milyen célt szolgálnak?  Tényleg olyan károsak, hogy érdemes bizonyos termékeket úgy hirdetni, hogy NEM tartalmazzák ezeket?
Mi az SLS és a SLES?
SLS – sodium lauryl sulfate, magyarul nátrium-lauril-szulfát, SLES – sodium laureth sulfate, magyarul nátrium-laureth-szulfát – ezt láthatjuk a címkék hátulján.
Mindkettő ún. felületaktív anyag, előállítható természetes összetevőkből mint például a kókuszolaj vagy szintetikus úton laboratóriumi körülmények között is. Hogy az adott termékben melyik formájában fordul elő, nem derül ki sajnos, csak a megléte. Számos urbánus legenda kering az eredetéről, kezdve azzal, hogy a II. Világháborúban hadiiparban használt gépeken vetették bezsíroldóként. Valójában már az 1930-as évektől kezdve használták samponokban, mert a hajról jól oldja a zsírt és ezzel együtt a szennyeződéseket. Azóta is gyakori összetevői a különböző háztartási és ipari tisztítószereknek és tisztálkodó szereknek, tehát akár a padló tisztításánál is találkozatsz velük. A szerepük az, hogy oldják a zsírok tapadását, így fokozva az adott termék tisztító hatását.  Ezt a zsíroldó tulajdonságukat úgy érik el, hogy csökkentik a felületi feszültséget, így tudják a zsírok tapadását megszüntetni. A felületi feszültség csökkentése pedig nagy habzással jár.

Erre a tulajdonságra csaptak le a gyártók marketingesei. Hiszen hogyan mutathatnák meg másként egy tusfürdő tisztító hatását jobban, minthogy hatalmas és kemény habot képez a bőrön? Nagy hab = erős tisztító hatás – ültették el a fejekben, természetesen tévesen. A valóságban azonban a tisztító hatásnak a habhoz nem sok köze van.
Akkor most káros az SLS vagy sem?
Mivel a világon mindenhol jóváhagyott összetevő, így nyugodtak lehetünk afelől, hogy – a tudomány jelenlegi állása szerint – rendeltetésszerű használat mellett biztonságos összetevő. Ez azt jelenti, hogy használjuk arra, amire a gyártó szánta. Ha ez padlótisztító,
akkor hiába van finom gyöngyvirág illata, lehetőség szerint ne mossunk vele hajat. Ám nincs megállás. Az SLS évek óta tartó vesszőfutása óta először 2015-ben tudományos kutatás bizonyította, hogy samponokban nincs hajhullást okozó tulajdonsága. Mi több, az
USA élelmiszerbiztonsági hatósága az FDA engedélyezte élelmiszer adalékként történő felhasználását is. Ez azért lényeges, mert pl. a pillecukor habos állagát köszönheti az SLS-nek. Ha tehát belsőleg elfogyaszthatjuk, valószínűleg a külsődleges használattal sem lesz
gond.
Ok, de akkor miért vannak SLS-mentes tisztálkodószerek? Egyfelől a marketing miatt:
Az egyik alaptézis a marketingben, hogy különböztesd meg magad a versenytársadtól. Keress egy összetevőt, hagyd ki a termékedből és kezd el hirdetni, hogy az MENTES. Mivel sokan küzdenek ilyen-olyan érzékenységgel, sokan harapnak rá az ilyen üzenetre: Ha
valami mentes valamitől az jó, nem?

Csak a marketing?

Azért nem csak erről van szó. Ugyanis zsíroldó hatását a bőrön is kifejti, így akinek zsírhiányos bőre van, könnyen kiszáradhat tőle és irritációt okozhat. Főleg a kis érzékenyebb gyerekeknél akár.
Amennyiben száraz a bőröd, jól teszed, ha a tisztálkodószerekből SLS-menteset keresel. A legegyszerűbb, ha a tusfürdőt szilárd szappanra vagy szilárd tusfürdőre cseréled. Egy igazi szappan alapból SLS-mentes, mert más a kémiai összetétele. (azért nem árt megnézni az összetételt, mert léteznek szappannak kinéző tárgyak is) Folyékony szappanokból, sőt habfürdőkből, tusfürdőkből is léteznek már SLS-mentes alternatívák. (Pl. a  Nesti Dante összes folyékony szappanja és tusfürdője SLS mentes. ) De itt már érdemes körültekintőnek lenni és alaposabban megnézni az összetételt. Szóval, ha érzékenyebb bőrű, esetleg gyerek van a családban, ne vásárolj olyat, amivel kárt okozhatsz.

nesti, dante, szappan, sls, sles, mentes, erzekeny, ekcema, ruzs es mas, kezmosas, tusfurdo

A Nesti Dante  szappok vegán, sls- és állatkísérlet mentesek. A prémium natúrszappanok természetesen parabént sem tartalmaznak, olasz eleganciát viszont igen. Mind a mai napig az alapító család tulajdonában van és 40 országot látnak el a luxus szappanokkal. Akárcsak a kezdetek kezdetén, most is üstben főzik az illatos csodákat. Hogy mitől más egy Nesti Dante szappan? A művészet és a luxus érzetét adja már, ha csak a csomagolásra nézünk. Aztán az illat varázsolja el az embert. Már messziről megérzed, ha valahová betérsz, ez bizony Nesti Dante. Akár a La Fayette áruházban vagy a Harvey Nicholsnál… vagy az otthonodban. És ettől bizony semmi baja nem lesz a kezednek, sőt, csak még többet és többet szeretnéd mosni, nyáron is, hisz virágostól a fügésig, pisztáciásig, csodálatos illatokban kapható!

Kapcsolódó bejegyzések