ADVENT POREČBEN – HAMISÍTATLAN KARÁCSONYI HANGULAT A TENGERPARTON
Felejthetetlen és egyúttal egészen újszerű adventi élményben volt részünk az Adriánál.
Ha nem igazán villanyoznak fel a budapesti vagy bécsi karácsonyi vásárok, mégis vágysz egy kis feltöltődésre, hangolódásra az ünnepek előtt, mutatok egy fantasztikus úticélt – gyere velem Horvátországba, Porečbe és könyékére!
A horvátországi Isztria régió nyaranta az egyik legnépszerűbb úti cél a hazai nyaralni vágyók számára, mivel 6 órán belül elérhető Budapestről, az adventi időszakban viszont nem feltétlenül jut eszünkbe errefelé venni az irányt. Pedig a ragyogó kék ég, simogató napsütés és a léleksimogató tenger látványán túl az esténként fényárba boruló, óvárosi adventi forgatag különleges élményt ígér. Fehér fenyők, korcsolyapálya és forralt bor fogadott bennünket – no meg bakancslistás éttermek, lássuk!
Családi lepárló múzeum italkóstolóval
Első állomásunk Buzet városában az Aura családi lepárló múzeuma. Az Aura 2021 óta készít különleges párlatokat – gint, likőröket, brandyt, aperitivot. Legnépszerűbbek a tradicionális, vörösborból karácsonyi fűszerekkel készült Aura Teranino likőr és a Karbun Gin, melyet egy szem borsónyi aktív szénnel szervíroznak.
Az Aura üzletében végigkóstolhatja a kínálatot, aki bírja, a múzeumban pedig betekinthetünk a lepárlás és érlelés folyamatába.
Láthatjuk például, hogyan érlelik a Biska brandyt fagyöngy-levélen – ezzel a hagyományos fagyöngy párlattal, mely a régiót egykor meghódító druida kelta hódítóktól származik, indult az Aura története. A tulajdonosok eleinte csak az üzletükbe betérő turisták számára állítottak elő kóstoló mennyiséget, majd a hobbiból főfoglalkozás lett és mára külföldön is – többek közt Ausztriában, Németországban és Japánban – elérhetők a számos díjat elnyert termékeik.
Bennünket ilyen csodás hidegtállal valamint Ginster koktéllal vártak (Teranino likőrrel és narancscikkel szervírozott gintonik):
Toszkán hangulat a szarvasgomba fővárosában
Az Aura Lepárlótól mindössze 5 percnyi autózással elérhető Buzet fellegvára, mely romantikus hangulata, ódon épületei, keskeny utcácskái és az innen nyíló gyönyörű kilátás miatt kihagyhatatlan. A hosszú, csaknem 4 évszázados velencei fennhatóság nyomai mindenütt fellelhetőek – nem csoda, ha a látvány Toszkánát idézi.
A vár főbejáratához közeli Vela Vrata („nagy kapu”) szálloda éttermében ebédeltünk, ahol a kiváló konyha mellett rendkívül kedves felszolgálásban volt részünk. Természetesen nem hagyhattuk ki a régió híres-neves fogásait, a szarvasgombás-diós királyrákot és a szarvasgombás tagliatellét – ha még nem említettem volna, Buzet ugyanis „a szarvasgomba fővárosa”.
Egy levezető séta után meg sem álltunk Porečig, ahol elfoglaltuk a szállásunkat és a Valamar Diamant Hotel kényelmes családi szobájában szusszantunk egyet. A resort hotel számos sportolási lehetőséget kínál, úszómedencéje mellett a hatalmas választékot nyújtó büféreggelije is említést érdemel!
Porec , te csodás!
Porec tengerparti sétányát esti kivilágításban meglátni és megszeretni egy pillanat műve volt. Tökéletes napunk nem is zárulhatott volna jobban, mint az elegáns, frissen felújított Divino Étteremben elköltött vacsorával.
A tulaj és a felszolgálók kedvessége levett a lábunkról, megkoronázta a tökéletes gasztronómiai élményt. Bélszín- és hal carpaccio előételt, tradícionális sóban sült tengeri sügért és mennyei tiramisut ettünk.
Az isztriai olívaolaj friss zamatával, magas minőségével hívta fel magára a figyelmünket – a Divino saját olívaolajából el is hoztunk pár üveggel. Mivel bort nem kértünk a vacsorához, azt is becsomagolták, hogy fogyasszuk el majd otthon. Ezt nevezik szívből jövő vendéglátásnak.
A másnap délelőtti városnézésen Porec ragyogó napfényben úszott: a kéklő vizen ringatózó hajók, a pálmafákkal szegélyezett sétány, a kék eget hasító albatroszok, a precízen felújított pompás villaépületek lenyűgöző látványt nyújtottak.
A város legjelentősebb látnivalója a korai kereszténység műemlék együttese, a klasszikus és bizánci elemeket magában egyesítő Euphrasius bazilika, mely 1997-től az Unesco világörökség része. A szentélyt gazdagon díszítő gyönyörű mozaikok – köztük a Szent Szüzet és Szent Erzsébetet a középkorban szokatlan módon várandósan ábrázoló jelenet – a műfaj legjelentősebb alkotásai Európában. Az óváros két legfontosabb utcája a Decumanus és a Cardo Maximus a mai napig őrzi eredeti, római kori utcaképét.
Hirtelen karácsony!
Alkalmunk volt egy igazi bennfentes hely megismerésére is: az isztriai idegenforgalmi hivatal képviselőjével egy kicsi grillétteremben ebédeltünk a termelői piac mellett, ahová leginkább a helyi üzletek, környező irodák dolgozói járnak ebédelni. Nem is csoda, minden nagyon finom és hatalmas adagokat adnak. Az Arman’s Grill a tulajdonos hentesüzletéből származó húsételeiről híres, de a desszertek (pisztáciás tiramisu, édeskés ízű nyers sajt mézzel és dióval, szilvás papucs) is dobogósak!
Sötétedés után az „Advent Porec” láttán alig hittünk a szemünknek: a mediterrán óváros ezernyi fénnyel, hólepte fenyőkkel, korcsolyapályával, Mikulás házikóval és forralt boros standokkal valóságos karácsonyi faluvá változott.
Még a pálmafák is ünnepi kivilágítást kaptak. Számos fotóhelyszínnel, látványos fénydekorációval, fűtött teraszokkal, Mikulásnak álcázott pincérekkel találkoztunk városszerte.
A tengerparti sétányon egy újabb kiváló éttermet sikerült felfedeznünk. A meghitt, békebeli hangulatot árasztó Sv.Nikola Restaurant tulajdonosa személyesen fogadott bennünket, majd ajánlásai alapján kacsamellet, grillezett halat zöldséges-gyümölcsös raguval és vörösbor habos-törökmogyorós desszertet választottunk sütőtök sorbet-val. Mind telitalálat!
A világ legkisebb városa is itt van!
És természetesen bakancslistás: Hum 26 lakójának átlagéletkora 40 év – tehát egyáltalán nem arról van szó, hogy kihalófélben van. Ellenkezőleg: a világ legkisebb városa apró mérete ellenére a csodaszép templommal, 3 szintes interaktív múzeummal, több üzlettel és egy panzióval is dicsekedhet. Lakói – mint a horvátok általában – kiválóan beszélnek angolul és németül, így a múzeum vezetőjétől megtudjuk, hogy a mini település múzeumát az Aura családi lepárló tulajdonosai alapították és működtetik. A múzeum jelentős gyűjteményt halmozott fel elődeik hétköznapjait megelevenítő berendezési és használati tárgyakból, eszközökből.
A kiállítás interaktív: lehet itt krémet keverni, szappant szeletelni, likőrt palackozni, ősi glagoljica betűkkel képeslapot írni és feladni a postán. Van itt többek közt cipész- szabó- és restaurátor műhely, tanterem, szatócsüzlet, patika és posta – és ha már a világ legkisebb városában vagyunk, szemügyre vehetjük a világ legkisebb pénzérméjét is.
Végül még egy étteremajánló tatárbifsztek rajongóknak, illetve azoknak, aki szeretik a vidéki, taverna jellegű éttermeket: a Konoba Daniela közvetlenül Porec mellett, Veleniki községben található. Itt mesterfokon űzik a tatárbifsztek elkészítésének művészetét a vendégek asztalánál – látványnak sem utolsó! A tengeri grill táljuk szintén csillagos ötös. Mivel már nem fért belénk, desszertet nem kértünk – így aztán „csak” egy tál házi süteményt kaptunk. Ez bizony nagyon fog hiányozni itthon! Mármint a szívből jövő vendéglátás.