KÜLÖNLEGES MŰALKOTÁSOK EGY IKONIKUS KIÁLLÍTÓTÉRBEN
„The forest of unrooted trees” címmel április 29-éig látható Olya Tereschuk első önálló kiállítása a Széll Kálmán tér kultikus találkozóhelyén, a különleges atmoszférájú Easy Art Space-ben. Az április 4-i tárlatmegnyitón először láthatta a kortárs műkedvelő közönség a művész új sorozatát, megismerve inspirációját és alkotási folyamatának különlegességét: a festészet és a kézi, valamint gépi hímzés összekapcsolódását. Az eseményen Prieger Zsolt, az Anima Sound System vezetője avatta be a vendégeket az Olya művészetével való váratlan és sorsszerű találkozásába.
Gyökértelen fák erdeje
Először nyílt önálló kiállítása Olya Tereschuknak a The ArtSommelier szervezésében Budapesten. Művészetének fókuszát és kutatásának alapját saját élete és háttere adja: Oroszországban, a szibériai Novoszibirszkben született és nőtt fel, ezután máig kétszer költözött el másik országba és ezzel másik kultúrába, távolra a családjától. A bevándorlók traumája, kapcsolatok elvesztése, lezárt határok, az anyaország és az elmúlt gyermekkor eltűnő emlékei, a kötődés traumája a költözések és az aktuálpolitika kontextusában: mind-mind művészetének inspirációja és kutatásainak témája.
A „The forest of unrooted trees” c. sorozatban az embereket fákkal azonosítja. Fákkal, amelyek a nemzetségek, a vérvonal, a gyökerek és az ember helyhez való kötődésének szimbólumai. Gyakran elszakadt szálakat, fonalakat használ, ezzel is utalva a megszakadt kapcsolatokra, és felhívva a figyelmet azok emberek életére gyakorolt jövőbeni hatásaira. A legtöbben (így Olya családjában is) a hímzésre mint tradicionális női, generációról generációra öröklődő készségként tekintenek, ezért is választotta művészetéhez ezt a kifejezésmódot. Így lehetővé válik számára, hogy a vászonnal, mint hagyományos szövettel dolgozzon és ne csak úgy tekintsen rá, mint a festészet során egy lapos felületre. A nőiességre való utalások rendkívül fontosak a művészetében, mivel a múltban és a jelenben is a nőket tartjuk a hagyományos családösszetartóknak, akik egyszerre adnak új életet, tartanak fent kapcsolatokat és építenek fel mindezekkel családokat.
Az új sorozat tizenkét műalkotást foglal magában, anyaghasználatban a vászontól kezdve az organzán át, egészen a bársonyig. Az összeállítás kiemelkedő darabja a dupla tondo „Blood and milk”, mely anya és gyermeke csodálatos összefonódását szimbolizálja a vér és a tej metaforikus megjelenítésén keresztül.
A kiállítást Prieger Zsolt, az Anima Sound System vezetője nyitotta meg, melynek az együttes legutóbb megjelent lemezének „Fjodor Mihajlovics” című dala adott aktualitást. A dalt kísérő visualiserben ugyanis Olya Tereschuk „Invisible trauma III” című alkotása látható.
Az Easy Art Space-ben a hónap végéig látható kiállítás darabjai megvásárolhatók a The ArtSommelier művészeti menedzsmenten keresztül.
Kapcsolat:
Kosztyu Marianna / Bányai Zsuzsanna
E-mail: info@artsommelier.com
Honlap: www.artsommelier.com
Instagram: https://www.instagram.com/theartsommelier/