MINDEN, AMIT TUDNI ÉRDEMES A SZÉPÍTŐ MÉZRŐL
A méz jótékony hatásai nem véletlenül szolgálják az egészségünket és a szépülésünket már évszázadok óta. Tápanyagokban gazdag összetétele mellett ez az egyik legsokoldalúbb természetes tápanyag a szervezet, a bőr és a haj számára. Ismerjük meg a méz legfontosabb előnyeit.
Bőrápolás
Az antioxidánsokban gazdag méz számos előnyt kínál a bőr egészsége és regenerációja szempontjából. A méz antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, hidratál, táplál és gyulladáscsökkentő. Emellett gazdag gombaellenes és antibakteriális összetevőkben is, így segít kitisztítani a pórusokat, elpusztítani a baktériumokat és kezelni a kiütéseket.
A méz természetes humektánsként képes megkötni a vizet, és ezáltal arcápolók összetevőjeként mélyen hidratálja a bőrt anélkül, hogy zsíros érzetet hagyna maga után, így ideális az aknéra hajlamos bőrtípusok vagy az olyan krónikus bőrproblémákkal küzdők számára, mint az ekcéma vagy a rosacea. Fontos azonban tudni, hogy a mézet magában ne vigyük fel a bőrre, mert a bőr víztartalmát fogja megkötni, így szárítja, dehidratálja a bőrt!
A száraz bőr kezelése és a reaktív bőr megnyugtatása mellett a méz hidrogén-peroxidot is tartalmaz, ami segíthet a hegek halványításában. A méz emellett nagyszerű forrása a bőrbarát antioxidánsoknak és polifenoloknak, olyan vegyületeknek, amelyek segítenek minimalizálni a szabadgyök-károsodást és megelőzni a korai bőröregedést.
Válasszunk bölcsen
Ha a méz jótékony hatásait szeretnénk beépíteni bőrápolási rutinunkba, ne elégedjünk meg bármilyen típusú mézzel. Nyers mézet érdemes keresni bőrápolás céljára. Minden más mézet melegítenek és szűrnek, hogy növeljék az eltarthatóságot, ami viszont csökkenti az enzimekben gazdag tulajdonságaikat. A manukaméz szintén nagyszerű a bőr számára, de sokkal drágább, mivel Új-Zélandról és Ausztráliából származik. A manukaméz az egyik legerősebb gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású természetes antibiotikum, metilglioxál hatóanyagával még az antibiotikumokra rezisztens szuperbaktériumokkal is felveszi a harcot. Külsőleg fertőzések, gyulladások, sebek és számos bőrprobléma (rosacea, akné, herpesz, ekcéma) kezelésében hatékony. A hazai mézek közül válasszunk sötétebb mézeket, ezek gazdagabbak tápanyagokban.
Csináld magad mézes maszkok
Számtalan mézzel készült maszk receptje kering az interneten, az én kedvenceim a következők:
Hidratáló és tápláló arcmaszk recept száraz vagy irritált bőrre
- ½ érett avokádó
- 1 evőkanál méz
- egy marék zabőrlemény vagy zabkorpa
Így hat a bőrre:
A méz a lipidekben gazdag avokádó társaságában segít a bőrben megkötni a vizet, elősegíti a sebgyógyulást és a bőrregenerációt. A zab gyógyító és hidratáló tulajdonságairól ismert emellett táplálja és nyugtatja a bőrt, csökkenti a gyulladásokat. Az avokádó értékes, tápláló olaja gondoskodik a puha, selymes bőrről.
Arcpakolás recept a sima bőrért és bőrszín kiegyenlítésére
- 1 evőkanál natúr joghurt
- 1 evőkanál méz
- 1 evőkanál kurkuma
Így hat a bőrre
Tejsav tartalmánál fogva a joghurt leoldja a bőrről az elhalt, fakó hámsejteket, felfedve egy élettelibb ragyogóbb bőrt. A méz vízmegkötő hatása puhává és rugalmassá teszi a bőrt, a kurkuma pedig a pigmentfoltokat halványítja.
Egészség + Wellness
A nyers méz tele van mikrotápanyagokkal, köztük néhány olyan vitaminnal és ásványi anyaggal, amelyekből étrendünkben általában kevés fordul elő, beleértve a B-vitaminokat és az olyan alapvető tápanyagokat, mint a magnézium és a cink. A méz a prebiotikus rostok nagyszerű forrása is, azé a rosttípusé, amely segít táplálni a jó bélbaktériumokat a bélmikrobiomunkban.
Vércukorszint-stabilizátor
Talán ellentmondásosnak tűnhet, de a méz valójában nagy szerepet játszik a vércukorszint kiegyensúlyozásában. Míg minden kalóriadús édesítőszer – természetes és finomított – megemeli a vércukorszintet, a méznek van a legalacsonyabb glikémiás terhelése – az adott mennyiségű élelmiszer fogyasztás utáni vércukorszintre gyakorolt hatásának mérőszáma -, és még az étvágycsökkentés és a vércukorszint kiegyensúlyozása szempontjából is előnyös lehet.
A Journal of the American College of Nutrition című szakfolyóiratban 2010-ben megjelent tanulmány szerint, amikor a résztvevők reggelire mézet fogyasztottak, “tompított glikémiás választ tapasztaltak, ami azt jelenti, hogy a vércukorszintjük nem ugrott meg, és csökkent az éhséghormonok szintje. Azonban nem mindegyik méz egyforma. Az alacsony glikémiás indexűnek tartott mézfajták a fenyőméz, akácméz, a közepes GI a hársmézre és a vegyes virágmézre jellemző.
Hajápolás
A méz legkedvezőbb tulajdonságai, ha a hajról van szó, az antibakteriális képességei, valamint nyugtató tulajdonságai bármilyen fejbőrprobléma esetén. A mézben található természetes lágyítóanyagok a hajszálak bevonásával simább, fényesebb felszínt biztosítanak a hajnak.