VÁLASZOK A KARANTÉNBAN FELMERÜLŐ SZÉPSÉGÁPOLÁSI KÉRDÉSEITEKRE
Nagy valószínűséggel mindannyiunk szépségrutinjában jelentős változások történnek. Az önkéntes karantén ideiglenesen elszakított bennünket a fodrászunktól, manikűrösünktől és kozmetikusunktól, miközben itt állunk egy sor megválaszolatlan kérdéssel. Tegyek fel az arcomra fényvédőt? A hosszú tusolások kiszárítják a bőrömet? Hogyan szabaduljak meg a lenőtt géllakkomtól? Szerencsére a szakértők velünk vannak:
– A bőrápolással kapcsolatos kérdésekre válaszoltak: Dr. Joshua Zeichner a Mount Sinai kozmetikai és klinikai kutató részlegének igazgatója és Dr. Sameer Bashley kozmetológus és bőrgyógyász, aki békeidőben New York-ban és Los Angeles–ben rendel.
– Celebritások hajstylistja és a Garnier hajfestési szakértője Nikki Lee (Selena Gomez, Emma Gomez és Sarah Hyland fodrásza) illetve Alex Brown (Kendall Jenner, Hailey Baldwin és Bella Hadid fodrásza) nyújt támaszt a hajápolás nyomasztó kérdéseiben.
– A Bellacure manikűröse Bri Sherman a köröm dillemákban segít
BŐR
Szükségem van a fényvédelemre a négy fal között?
Igen, mindenképpen! „Az UVA sugarak számára nem jelentenek akadályt az ablaküvegek, ezért nem jó ötlet elhagyni a fényvédőt akkor sem, amikor a lakásban tartózkodunk.” – magyarázza Dr.Zeichner. „Ha az ablaknál ülsz, ki vagy téve a korai bőröregedést okozó sugaraknak.” Győződj meg róla, hogy az arckrémed széles spektrumú fényvédelmet nyújt, azaz mind az UVB mind az UVA sugarak ellen.
Mi a helyzet a kék fény bőrkárosító hatásával?
„A kék fény, vagy más néven nagyenergiájú látható fény amit a villanykörték és az elektronikus eszközök bocsátanak ki.”- mondja Dr. Zeichner. A fényvédő jó megoldás a kék fény ellen is, amennyiben tartalmaz fizikai fényvédőt, mint például cinkoxidot (jelölése: AA mineral blocker). „Sajnos csak kevés fényvédő óv a kék fénytől.” – teszi hozzá Dr. Bashley. „A ZO Skin Health fényvédői antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek segítenek a kék fény okozta oxidatív stressz leküzdésében.”
A fényvédelem mellett érdemes beruházni egy képernyő szűrőbe a telefonunkra vagy asztali gépünkre. Állítsuk a készülékeinket night mode-ba és limitáljuk a képernyők előtt töltött időt!
Végül Dr.Bashley átfogó bőrápolási rutint javasol, amely tartalmaz retinolt, C-Vitamint és széles spektrumú fényvédőt.
A TV nézés, számítógépezés és mobilozás következtében kialakuló tech-neck ellen mit tehetünk?
A tech neck alatt a fizikai megterhelés értjük, ami az okoseszközök használata közben éri a nyakunkat és ami idővel jelentős nyaki gerinckárosodást okozhat. „A bőr meglazulását is okozhatja és hozzájárulhat a toka kialakulásához.” mondja Dr. Bashley.
A leghatékonyabb megoldás a probléma ellen a helyes fejtartás. „Tartsuk magasan a telefont, tabletet, hogy ne kelljen lehajolnunk, miközben nézzük.” javasolja Dr. Zeichner. „Ráadásul a szelfik sem festenek jól, ha lefelé nézünk, mert a toka sokkal erősebbnek tűnik.”
Ne felejtsük el a nyakat rugalmasító, öregedésgátló, kollagéntermelést serkentő, retinolos krémmel kenni naponta, ugyanúgy mint az arcunkat.
Most nem ajánlott az arcomhoz érni – mi lesz így a bőrápolási rutinommal?
Egyszerű: moss kezet! „Mielőtt bármilyen arcápolót vinnél fel a bőrödre, alaposan mosd meg a kezed. Ezután biztonsággal az arcodhoz érhetsz!”mondja Dr. Bashley. „Napközben ügyelj arra, hogy ne érintsd meg az arcod, ne dörzsöld meg a szemed, ne érj a szádhoz.”
A házi karanténban változtassak a bőrápolási rutinomon?
Ha valamit változtatunk, az legyen az egyszerűsítés. Dr. Zeichner javaslata: „Tartsuk magunkat egy egyszerű bőrápolási rutinhoz: reggel a védelem, este a regenerálás legyen a fókuszban, ahogyan eddig is. Reggelente gyengéd arctisztítást követően az antioxidáns szérum és fényvédő egy remek megoldás, esténként a tisztítást követően hidratálót és kollagéntermelést serkentő arcápolót érdemes használni.”
Dr. Bashley hozzáteszi, ha valamilyen komolyabb bőrprobléma kezelése alatt állunk, ne változtassunk semmin, anélkül, hogy nem beszélnénk meg a bőrgyógyászunkkal. Ha őt nem tudjuk elérni, keressünk fel online tanácsadással foglalkozó orvost az interneten.
Tisztítsam gyakrabban a sminkecseteimet a jelen helyzetben?
„A járvány idején különösen figyelnünk kell a higiéniára, minden olyan eszköz tekintetében, ami a bőrünkhöz ér. Tudjuk, hogy a mikroorganizmusok kedvelik a nedves felületeket és kutatások támasztják alá, hogy a sminkecsetek és szivacsok jó táptalajt adnak a kórokozóknak.” mondja Dr. Zeichner. Figyelembe véve a koronavírus szaporaságát, minden egyes használat után javasolt kimosni a sminkecseteinket és szivacsainkat. Ha nincs speciális sminkecset tisztítónk, a mosogatószer is tökéletesen megfelel. Fontos alaposan kiöblíteni!
Milyen gyakran érdemes maszkot használni?
Semmiképp nem korlátlanul. „Az arcmaszk jó időtöltés, segít relaxálni és Instagram szelfikre ad alkalmat, de a túlápolás fogalma létezik!” Dr. Zeichner általában heti egy arcpakolást javasol, de heti három még nem okoz problémát. Ennél többet ne használjunk. Természetesen ha bármilyen kellemetlen reakció – irritáció, bőrvörösség, hámlás – lép fel, hagyjuk a bőrt pihenni és regenerálódni. Nyugtató és hidratáló maszkokat gyakrabban használhatunk, míg az AHA savat vagy retinoplt tartalmazókat legfeljebb heti 1 alkalommal.
A stressz milyen következményekkel járhat a bőrömre nézve?
„ Tudjuk, hogy a stressz közvetlen hatással van a bőrre.”magyarázza Dr. Zeichner. „A stressz emeli a CRH hormon szintet, ami a kortizoltermelést serkenti, hogy felkészítse testünket a vészhelyzetre. Ugyanakkor a CRH hatással van a faggyútermelés aktivitására, ami kiütésekhez, pattanásokhoz vezethet.” Stresszes időszakokban cseréljük arctisztítónkat AHA vagy szalicilsavat tartalmazóra, ami eltávolítja a fölös faggyút a bőrről és tisztán tartja a pórusokat. Hagyjuk pár percig hatni, mielőtt lemosnánk, hogy legyen ideje kifejteni a hatását.
Sokkal hosszabban tusolok? Megárthat ez a bőrömnek?
„Sajnálom, de igen!” hangzik Dr. Zeichner válasza. „Míg a hosszas, forró zuhany jót tesz a stresszoldás szempontjából, a bőrnek semmiképp. Korlátozzuk a zuhanyozást 10 percre és használjunk forró helyett langyos, testmeleg vizet ezzel megelőzhetjük a bőr kiszáradását.”
HAJ
Moshatom a hajam ugyanolyan gyakran, mint eddig?
Nem, válaszolja Alex Brown. „Heti egy vagy két alkalommal javaslom a hajmosást, amíg tart a karantén. Ez egy remek lehetőség arra, hogy a hajunkat pihentessük és hetente hajpakolással kényeztessük.”
Előbukkantak az ősz hajszálaim! Mit tegyek?
Használj hajtő festő spray-t! Az átmeneti időszakban praktikus segítség.
A platinaszőke hajam fakul, mit tegyek?
Alex Brown lila hamvasító sampon vagy kondícionáló beszerzését és használatát javasolja minden hajmosásnál. Ezzel megelőzhető a fakulás és a sárga tónusok megjelenése a platinaszőke hajban.
Mit tudok kezdeni a lenövéseimmel itthon?
„Mielőtt nekilátnánk az otthoni hajfestésnek, fontos tisztában lenni a saját hajszínünkkel.” – magyarázza Nikki Lee. Meleg vagy hideg tónusú a hajunk – ezt lényeges tudni, hogy a megfelelő hajfestéket válasszuk.
Hogy tehetem a festett hajszínemet tartósabbá?
„Színfrissítő hajpakolásokkal és hajápolókkal karbantartható a festett hajszín. Szerezzünk be festett hajra való sampont és balzsamot a hajmosáshoz.” javasolja Nikki Lee. „Használjunk szulfát- és parabénmentes sampont valamint kondícionálót. A ritkább hajmosás és kevesebb hő a szárítás és formázás során segít megóvni a festett hajszínt.” mondja Alex Brown.
Vágjak magamnak frufrut vagy változtassak a hajhosszomon?
„Nem. Stresszhelyzetben nem érdemes drasztikusan változtatni a hajviseletünkön, mert később megbánhatjuk.” mondja Alex Brown.
KÉZ ÉS KÖRMÖK
Hogyan szabadulhatok meg a lenőtt géllakkomtól otthon?
Semmiképp ne kezdd el lekapargatni, mert megsérülhetnek a körmeid. Shellac esetén leoldó folyadékkal és fólia szettel pár perc alatt otthon is le tudod oldani a gélt. Más típusú gél esetében szerezz be egy profi buffert (szivacsos reszelőt) és óvatosan csiszold le a lenövésnél a gélt. „Ezzel enyhítheted a lenövés látványát.” mondja Bri Sherman. „Majd vigyél fel 2 réteg hagyományos körömlakkot és egy réteg top coat-ot a gél fölé.” A bátrabb megoldások hívei kitölthetik a lenövést egy kontrasztos árnyalattal vagy glitter lakkal.
Le kell szednem a géllakkot, hogy csináljam?
Csiszold le a körmeidről a top coat-ot egy finomszemcsés reszelővel. Itass át vattagombócokat acetonnal és helyezd a körmeidre. Csavard a körmeidet alufólia darabokba és hagyd rajta 10-15 percig. Távolítsd el a fóliát és a vattát majd a maradék anyagot narancsfa pálcával kapard le a körmökről. Masszírozz körömápoló olajat a körmeidbe.
Le tudom szedni magamnak az épített műkörmöm?
Bri Shermann azt javasolja, hogy lehetőség szerint inkább csak csiszoljuk le az anyagot a lenövésnél és fessünk rá hagyományos lakkot. Ha a körmök eltávolítása nem tűr halasztást a következőket tehetjük:
Töltsünk 100%-os acentont egy tálkába, vigyünk fel vazelint a körmeinket körülvevő bőrre és az ujjainkra. Mártsuk a körmeinket 30 percre az acetonba. Ettől felpuhul az anyag és kíméletesen eltávolíthatóvá válik. A maradékot reszeljük le finomszemcsés csiszolóval. Formázzuk reszelővel a körmeinket a kívánt formára és kenjük be a kezünket gazdag kézápolóval, a körmöket körömolajjal. Használjunk körömerősítő lakkot.
A gyakori kézmosás miatt érdemes kutikula ápolót beszerezni?
Igen, a gyakori kézmosástól, különösen a fertőtlenítő szappanoktól erősen kiszárad a kézbőr és a körömágyak. Ápoljuk a körmeinket rendszeresen, akár naponta többször is körömágy ápoló olajjal vagy krémmel, hogy ne repedezzen be a bőr és ne váljanak törékennyé a körmök.
Hogyan tudok leszokni a körömrágásról?
„Sokan ezt az időszakot önfejlesztésre és a rossz szokások elhagyására használják. „Tudatosítani kell magunkban, hogy nem érhetünk az arcunkhoz, így le kell szoknunk a körömrágásról is. Segíthet, ha egészen rövidre vágjuk a körmeinket. Legyen kéznél egy reszelő és amint letörik, vagy megsérül egy köröm, rögtön reszeljük rövidre. A körömágybőr piszkálását úgy előzhetjük meg a legjobban, ha hidratáljuk, puhán tartjuk a bőrt. Így nem fog berepedni és arra ingerelni, hogy letépkedjük.” – javasolja Bri Sherman.
A gyakori kézmosás miatt használjak gyakrabban kézkrémet?
„A gyakori kézmosás és különösen az antibakteriális kézmosók akár ekcémát is okozhatnak.” mondja Dr. Bashley. „Használjunk inkább kímélő szappant és rögtön kézmosás után hidratáljuk a bőrt.” Dr. Zeichner vazelin tartalmú krémeket javasol, amelyek vízelzáró védőréteget képeznek a bőrfelszínen.
Forrás és további érdekes cikkek: elle.hu