Egyéjszakás kaland Somló-hegyen
„Az északi népek mondái szerint a nyári napforduló éjszakáján megnyílnak a világok közti kapuk, és ilyenkor szabadon járnak-kelnek a szellemek, manók, koboldok és a tündérek az emberek között. Aligha létezik Magyarországon jobb adottságokkal rendelkező helyszín a szentivánéj mágikus csodáinak megélésére, mint a Somló-hegy, az éjszaka még kísértetiesebbnek tűnő várrommal, a kilátótonyával, és az ilyenkor az egész hegyen felgyúló örömtüzekkel. Aki ellátogat a rendezvényre biztos vagyok benne, hogy felejthetetlen élménnyel lesz gazdagabb” – mondta el Cartwright Éva, a rendezvény főszervezője.
Programok
A fesztivál programjai reggel tíz órakor kezdődnek az egyes helyszíneken, ahol a teljesség igénye nélkül koncertekkel, kiállításokkal, szőlészeti munkák bemutatójával, sportprogramokkal, játékokkal, másfél óránként induló vezetett vártúrákkal, délutáni electro swing party-val, fényfestéssel, gyermekrajzfilm-vetítéssel, gasztronómiai különlegeségekkel, Somló Burgerrel, díjnyertes lángosokkal, kézműves sajtok bemutatójával és grillversennyel várják az érdeklődőket.
Az esti programok tíz órakor az évente egyszer, kizárólag ezen a napon egyszerre nyitva lévő kápolnák harangszavára a pincéknél lévő tábortüzek meggyújtásával kezdődnek, majd minden fény- és hangeszközt maxra tekernek és kezdődhet az egész éjszakán át tartó szentivánéji mulatság. Hajnalban a túrázókkal közös napfelkelte-köszöntőt tartanak a Somló Hegy tetején található kilátó előtti réten, továbbá hajnali ötkor meglepetés programmal készülnek a szervezők, kizárólag a legkitartóbbak számára!
Tájékozódás Okostelefon alkalmazás és ingyen WiFi
A Pincetúra hivatalos helyszíneinek nyomtatható és online térképe elérhető a rendezvény weboldalán, illetve a térkép a helyszínen kiosztott programfüzetben is megtalálható lesz. A tájékozódást webalapú alkalmazás is segíti. A gyalogosokat a kritikus útkereszteződésekben térképekkel és lámpásokkal ellátott információs pontokon önkéntesek segítik. A pincék többségénél ingyenes WiFi áll rendelkezésre a webes nyereményjátékok és térképalkalmazás használatát elősegítendő. Ez utóbbin az összes hivatalos helyszín GPS koordinátája, nyitva tartási ideje, programja és a saját lokáció is látható lesz.
Közlekedés: menjünk vonattal, vagy hagyjuk a hegy lábánál az autót…
A rendezvényre való odajutatásra és a helyszínek közötti közlekedésre többféle lehetőség és biztosított. Az egyedi menetrend szerint közlekedő vasúti szerelvényeknek és a résztvevőknek szóló – az ország bármely pontjáról érvényes – 50%-os MÁV-Start menettérti kedvezménynek köszönhetően a rendezvény azok számára is kényelmesen megközelíthető, aki nem foglalnak szállást. A somlóvásárhelyi vasútállomástól reggel 10 órától sötétedésig óránként indul a borvidék emblematikus közlekedési eszköze a Bornibusz, amellyel eljuthatunk a rendezvényben résztvevő pincészetekhez. Az egyes helyszínek közötti közlekedést a telefonon is rendelhető és hop-on-hop-off rendszerben is működő kisbuszok segítik, amelyeket távolabbi szállásokhoz való odajutás céljával is használatba lehet venni.
Fizetés már okostelefonnal is
A Somlói pincék közül csak kevésnél van bankkártyás fizetési lehetőség, ezért készpénz mellett az idén már több helyszínen Barionnal is lehet majd fizetni.
Somlói borok
A Nagy-Somlói Borvidék országos ismertségű pincészeteinek borai a kereskedelemben széles körben fellelhetők, azonban az eseményen számos olyan tételt is lehet kóstolni és megvásárolni, amely kizárólag a pincéknél elérhető.
Szentivánéji tradíciók
Légy körültekintő a páfrányokkal!
1. Azt mondják, aki ezen az éjszakán leszakítja a páfrány csodatévő virágát, örökké érteni fogja a növények és az állatok beszédét, s megleli a föld elrejtett kincseit. Viszont ha téved, sötét, örvénylő álomba zuhan a növény varázslatos porától. Ugynakkor a régiek szerint a boszorkányok a páfrány virágának köszönhették a varázstudásukat, s általuk voltak képesek láthatatlanná válni. Halandó ember azonban képtelen volt megszerezni e virágot, mert a növény a virágzást megelőző pillanatban varázsport hintett szét maga körül, amely álomba ringatta a szerencsés megtalálót.
2. Az ezen az éjszakán a meztelenül szakajtott gyógynövények különleges gyógyító hatással rendelkeznek!
3. Kedvelt tradíció volt, hogy a falu hajadonjai körbetáncolták a meggyújtott farakást, majd amikor az utolsó szikra is kialudt, a kenderföldre mentek, és mindannyian leheveredtek, majd ruhájukat leporolva felálltak. A hiedelmek szerint amelyikük után a letiport kender felállt, az a következő évben férjet talál magának.
4. A tűzgyújtás talán az összes hagyomány közül a legelterjedtebb. Eszerint a tűzrakást háromszor kellett átugrania mindenkinek, aki azt akarta, hogy Szent János illetve Szent Iván segítsége által a Szentháromságnál kegyelmet nyerjen.
Figyelmeztetés! Ne feledjük, hogy termékenységünnepként a nyári napforduló rítusainak egyik központi témája a párválasztás, így az éjszakai, bőséget hozó virrasztás alatt gyakran szövődnek szerelmek. Ugyanakkor a Somló hegy csaknem teljes egészében egy nemzeti park, kevés kiépített túristaúttal. Ezekről letérni kimondottan balesetveszélyes. A somlói kukoricabazalt csúszik, olyan mintha borsószemeken járnánk. A bazaltorgonák úgyszintén erősen mállanak – évente több nagy kőtömb gurul le a hegyoldalon – a Somlói Borok Boltjának udvarán lehet látni a legutolsó ilyen óriás-kőtömböt. Senki ne kísérelje meg a bazaltorgonákra való kimászást – ez életveszélyes!