5+1 NŐ TOKAJ-HEGYALJÁN: BAKANCSLISTÁS BORTÚRA
A hosszú bezártság után valódi élménycunamiban találtuk magunkat Magyarország egyik legszebb táján, a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidéken. Az öt újságíró-bloggerinából álló Woman Power Project csapatunk új úticéljához egy figyelemreméltó, kalóriadús miskolci ebéddel ágyazott meg a délutáni (és esti) borkóstolónak. A Kispipa vendéglőben félelmetes adagokat tettek elénk, de mi nem ijedtünk meg:
Miután befotóztuk elegáns és kényelmes útitársunkat, a vadonatúj Skoda Octaviát folytattuk utunkat a Bodrog mellett eletrülő Bodrogkeresztúrra, ahol már várt bennünket Bárdos Sarolta, a Nobilis szőlészet és borászat tulajdonosa.
Ez a stílusos és barátságos kétszintes ház, a Nobilis Udvarház lett az otthonunk az elkövetkező 3 napban:
Hát nem gyönyörű a kertje is? Itt nemcsak kerti grillezésre van lehetőség, de hamarosan egy jacuzzit is beüzemelnek:
A házunkkal szemközt volt található a Nobilis pincészete, aminek a titkaival Saci megismertetett minket. Gyönyörű toszkán hangulatú udvarától és az első furmintoktól nehezen bírtunk elszakadni.
Szerencsére nem kellett messzire menni további borok kóstolásához, csupán a szemben lévő szállásunk szomszédságában található Tokaj Nobilis borüzletig, ahol közlebbről is megismerkedtünk a régi legfontosabb szőlőfajtáival: furminttal, hárslevelűvel, kabarral, sárgamuskotállyal, kövérszőlővel.
Az 50 legjobb magyar borász közt nyilvántartott Saci kedvenc fajtája a furmint: úgy fogalmazott, “vibráló sava életet ad a bornak”.
A kiváló borok mellé vacsoránkról a Sárga Borház étterem gondoskodott, akik házhoz hozták a helyi alapanyagokból készült finom falatokat.
Reggel a kelő nappal keltünk – na jó, csak majdnem! Reggeli után indulás a hegyre, a Nobilis szőlőibe. Szarvasok és őzek nyomán lépkedtünk, szívtuk magunkba a kristálytiszta levegőt és a táj szépségét.
Fent borospoharak vártak ránk, amelyekbe hamarosan a Nobilis legszebb ritka tételei kerültek: 2008-as furmint és 2015-ös kövérszőlő. Döbbenet, de ennyi időn át is megőrizték frissességüket, gyümölcsösségüket – ezt csak a legjobb minőségű borok tudják. Hiába keresem a szavakat az ízekre, illatokra – most kellene ide egy borász – higgyétek el, különleges élmény volt!
Saci személyében egy hatodik Power Woman-nel egészült ki a csapatunk:
Amikor már kellően felbátorodtunk, lestoppoltuk Józsi bácsi traktorát. Kicsit csodálkozott, miközben fürge olasz munkagépén pózoltunk, de ez a fotó mindent megért!:-D
Átöltözés, smink, majd gyors ebéd útközben Tarcal felé, a Sárga Borházban.
Tarcalon az első program pincelátogatás és bor- és pezsgő kóstolás Berecz Stephanie Kikelet íz-műhelyének napfényes teraszán.
Ez a nagyon csajos, szépséges 3 grácia bor (száraz vagy édes változatban) vendéglátónk, Bárdos Sarolta valamint Berecz Stephanie és Bott Judit közös bora:
A Kikelettől mindössze 10 percnyi hegymenet Tarcal látványossága, a gigantikus Áldó Krisztus szobor, hazánk legimpozánsabb Krisztus szobra, melyet 2015-ben állítottak fel 5 hatalmas gránittömbből. A domb tetejéről lélegzetelállító körpanoráma nyílik az egész régióra.
Az élmények sora a kirándulás után mi mással, mint pincelátogatással és borkóstolással folytatódott, ezúttal a Füleky pincészetben. Íme az ipari építmény kategórájában nemzetközi díjat nyert különleges asszimetrikus, mádi mészkő tetős présházuk:
Ez pedig a szomszédos elegáns Füleky vendégház, aminek a hangulatos teraszán kóstoltunk végig egy tucat jobbnál-jobb tételt:
Mire visszatértünk a szállásunkra a lépésszámlálónk szinte kiakadt – nem is emlékszem mikor sétáltam ennyit utoljára!
Következő napunkon Nobilis és Füleky borokkal feltankolva indultunk Tolcsvára, ahol a Helia-D-nél vendégeskedtünk egy mesés helyszínen, a kívül-belül felújított Dessewffy-kastélyban.
A botanikus kertben a kozmetikumokból ismerős növények köszöntek vissza, a kastélyban múzeális lepárlót, kozmetikai tárgyú könyvgyűjteményt láttunk, gyönyörűen berendezett lakosztályban gyönyörködtünk végül kikeverhettük teljesen egyedi, testreszabott saját Helia-D krémünket.
Egy hamisítatlan western hangulatú késői ebéd fért még bele a napba mielőtt hazatértünk.
Csodás három napot töltöttünk Bodrogkeresztúron és környékén, de még annyi minden kimaradt! Tokaj-hegyalja számos látnivalója felkerült még a listánkra – ahogy tudunk, megyünk vissza!