MILYEN SZÉPÍTŐSZEREKET REJT A TENGER?
A természetes vizek felbecsülhetetlen kincsekkel szolgálnak a szépségipar számára: ásványi anyagokkal, algákkal, iszappal, biológiailag aktív hatóanyagokkal.
Kincsek a mélyből
Régóta tudjuk, hogy a tenger gyógyerejéből energiát, egészséget és szépséget meríthetünk. A tengervíz csodálatos erejét a thalasso-terápia aknázza ki a gyógyulás és szépülés céljaira. A több ezer éves múltra visszatekintő tengeri gyógykezelések megnevezés a görög thalassa, azaz tenger szóból származik. A test és a lélek számára felüdülést jelentő kezelésekhez tengervizet, tengeri sókat, algákat, iszapot használnak.
A tenger vizének ásványi anyagai számtalan kozmetikum receptúrájában köszönnek vissza, ám nem csupán a víz, hanem az óceánok titokzatos mélye is értékes kincseket rejt a bőr számára.
A vízből táplálkozó flóra koncentráltan tartalmaz cinket, jódot, magnéziumot, káliumot és ezernyi egyéb nyomelemet – kereken ötvenszer annyit, mint a tengervíz! Az úszás közben lábunkra tekeredő nyálkás, zöldes-borostyán színű hínárok iránt nem viseltetünk osztatlan lelkesedéssel, ám annál nagyobb buzgalommal kenjük arcunkra az ifjító hatóanyagaikkal készült krémeket. A Macrocystis nevű óriás tengeri hínár hatékony gyulladáscsökkentő-, antioxidáns- és fertőtlenítő hatását már az ókorban ismerték: égési sérüléseket, sebeket és kiütéseket gyógyítottak vele. A viktoriánusok kificamodott bokájukra csavarták, a hagyományos kínai gyógyászat a rák kezelésére használta a hínár kivonatát.
Tengernyi szépség
A kozmetikai szereket gyártó cégek, orvosok és természetgyógyászok régóta fürkészik a végtelen vizeket, hogy mindenféle baj ellen gyógymódra leljenek – legyen az fájó izom, vagy ráncos bőr. Nem csupán néphagyomány, miszerint a nagy kékségben való megmerítkezés majdnem olyan jót tesz, mintha magzatvízben lubickolnánk. A tengervíz különleges hatását sokan azzal magyarázzák, hogy ásványianyag-összetétele számos hasonlóságot mutat az emberi testével, így akadály nélkül felszívódik a sejtekbe, ergo tökéletes hidratáló szer. A simogatóan bársonyos tengeri iszap, melyet pakolásként alkalmaznak cellulit ellen, problémás bőrre és anyagcsere serkentés céljából, szintén magas koncentrációban tartalmaz ásványi anyagokat, főként kalciumot és magnéziumot.
A tengeri alga elvonja a kötőszövetből a fölösleges vizet és a méreganyagokat, ezáltal serkenti az anyagcserét, elősegítve a fogyást. Az algák gyulladáscsökkentő, ellazító és bőrregeneráló hatását nyugtató pakolásokban, bőrmegújító krémekben, cellulit elleni termékekben aknázzák ki. Cink-tartalmánál fogva az algakivonat hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, a sejtek és szövetek felépítéséhez, megújulásához. Az alga ezenkívül B1, B2 és B12 vitaminban valamint poliszacharidokban gazdag, kiválóan hidratál ugyanakkor nem tartalmaz olajat, így a zsíros bőr ápolására is alkalmas. A zöld mikroalgák aminosavai bizonyítottan serkentik a kollagén-termelést, feszesebbé téve a bőrt. A barnamoszat-kivonat (microlamin) fokozza a sejtek anyagcseréjét, ily módon revitalizálja és frissíti a bőrt, a vörösmoszat (lithocalc) pedig eltávolítja az elhalt hámsejteket.